ŚNIADANIE DAJE MOC

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu nasze dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

Dlatego 8 listopada uczniowie naszej szkoły wraz ze swymi wychowawczyniami włączyli się w obchody Dnia Zdrowego Śniadania. Główne cele akcji to: zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka oraz przyczynianie się poprzez edukację do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce.
Uczniowie przynieśli z domu produkty, z których przygotowali śniadanie w szkole. Była to świetna zabawa. Dzięki tej akcji najmłodsi, ale także my dorośli uświadomiliśmy sobie jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie.
Wspólnie przygotowanie śniadania było także okazją do wymiany wielu cennych uwag dotyczących zasad zdrowego żywienia, zaś degustacja należała do najprzyjemniejszego momentu pobytu w szkole.
Najważniejsze zasady zdrowej diety

Jedz mało, ale często – 4 do 5 posiłków dziennie.
Jedz powoli – nie śpiesz się podczas posiłków, staraj się jeść na siedząco.
Bez śniadania ani rusz – to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Zjadaj je nie później niż 2 godziny po przebudzeniu.
Kolacja ma być najmniej obfitym posiłkiem. Spożywaj ją zawsze 2 godziny przed snem, w przeciwnym razie będziesz w nocy głodny.
Dużo pij – minimum 1,5 litra wody niegazowanej dziennie, ale też herbaty – zielone, czerwone i ziołowe. Unikaj napojów energetyzujących, gazowanych i kolorowych.
Urozmaicaj posiłki – niech twoje obiady będą kolorowe i pełne różnych składników odżywczych.
Jedz dużo owoców – tylko nie na noc. Pochłaniaj je między posiłkami.
Warzywa to samo zdrowie – zjadaj je na surowo lub gotuj na parze.
Mleko też jest potrzebne – pij regularnie mleko zawierające 2-3,2% tłuszczu, jedz sery półtłuste, kefiry, maślanki oraz jogurty naturalne.
Chude ryby to cenne źródło białka o wysokiej wartości odżywczej – jedz je przynajmniej 3 razy w tygodniu.
Uważaj na mięso – wybieraj to białe. O ile to możliwe, zastępuj je rybami.
Spożywaj ciemne pieczywo – staraj się także wyeliminować pieczywo pszenne, a ziemniaki zastąp kaszą gryczaną, jęczmienną lub kuskusem.
Nie smaż potraw w głębokim tłuszczu – jeśli już musisz smażyć, używaj oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego. Tłuszcze zwierzęce podnoszą poziom cholesterolu.
Nie jedz słodyczy – zamiast nich spożywaj owoce lub bakalie.
Im mniej soli, tym lepiej.
Skip to content