Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Strzelcach Wielkich

W ramach akcji MEN „Szkoła Pamięta”  dnia 6 marca 2020r. uczniowie PSP  im. T. Kościuszki   w Strzelcach Wielkich włączyli się w Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia poświęcona bohaterom podziemia antykomunistycznego, których działalność miała zostać zdławiona tuż po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie. Poddawani nieustającym represjom, oskarżani przez aparat propagandy – nie poddali się. Ich cicha wojna trwała od 1944 do 1963 roku, kiedy to śmierć poniósł ostatni z walczących, Józef Franczak „Lalek”.

W czasie akademii uczniowie przypomnieli sobie, kim byli i o co walczyli Żołnierze Wyklęci, poznali historię najważniejszych niezłomnych bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego. Najbardziej wzruszającym momentem uroczystości  było odczytanie listów pożegnalnych, pisanych przez żołnierzy do swoich rodzin tuż przed śmiercią, m.in. grypsu do żony Łukasza Cieplińskiego,  więziennego listu Selmanowicza do syna, ostatniego listu do matki Andrzeja Mroczkowskiego. Całość została zwieńczona pieśnią o żołnierzach wyklętych „Ślady wilczych kłów”.

"Wyklęci” żyją w naszej pamięci i stają się dla młodego pokolenia Polaków wzorem patriotyzmu,  bo przecież w godzinie próby warto "zachować się jak trzeba” – jak zamordowana przez komunistów Inka. Niezłomna postawa i heroizm Żołnierzy Wyklętych dają im wieczne miejsce    w Panteonie Narodowych Bohaterów.

Była to kolejna lekcja naszej trudnej historii, ukazująca postacie i wydarzenia, o których powinniśmy pamiętać. Uroczystość była kolejnym zadaniem, jakie szkoła realizuje w ramach innowacji pedagogicznej „Kocham Polskę”.

/ K.Zydroń/

 

Skip to content