BEZPIECZNE I ZDROWE WAKACJE

 Wakacje zbliżają się do nas szybkimi krokami, dlatego rozpoczynamy przygotowania, aby spędzić je zdrowo i bezpiecznie. Z tej okazji w szkole zorganizowano cykl spotkań i zajęć, które miały na celu przybliżenie wszystkim dzieciom tych najważniejszych kwestii.

Naszą akcję „Bezpieczne i zdrowe wakacje” rozpoczęliśmy od spotkania w dniu 12.06. z policjantami, którzy, rozmawiali z uczniami, jak bezpiecznie spędzać wolny czas, korzystać z placu zabaw i kąpielisk, jeździć na rowerze czy rolkach.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zwrócili też uwagę na jazdę w samochodzie w fotelikach i zapiętych pasach. Nie zabrakło także informacji dotyczących cyberprzemocy i bezpiecznego korzystania z Internetu. Funkcjonariusze przypomnieli również numery alarmowe i sytuacje, w jakich należy z nich korzystać. Dzieci obejrzały sprzęt wykorzystywany w codziennej pracy, bardzo chętnie zaglądały do auta i zasiadały za kierownicą. 

 
Kolejnym naszym gościem była pielęgniarka szkolna pani Lucyna Garncarz. Celem spotkania, które miało miejsce 13.06.  było propagowanie zdrowego stylu życia. Dzieci poznały zasady, jak należy dbać o higienę osobistą, higienę jamy ustnej oraz jak zdrowo się odżywiać.
 
 
 
 
 
Pani pielęgniarka uświadomiła uczniom, że taki zdrowy styl życia jest szczególnie ważny w wieku szkolnym, kiedy to występują zwiększone potrzeby żywieniowe ze względu na intensywny wzrost, dużą aktywność i sprawność fizyczną. 

Nasza szkoła podejmuje działania profilaktyczne polegające na zapobieganiu złym nawykom zdrowotnym i obronie 
przed niepożądanymi skutkami takich działań.Wszyscy wiedzą, że w zdobywaniu dobrych nawyków ważna jest nie tylko teoria, ale przede wszystkim praktyka, dlatego po raz kolejny dzieci same przygotowały dla siebie drugie śniadanie.
 
 
 
 
 
 
 
 
Wszyscy byli dumni ze swoich umiejętności i zadowoleni z pysznego, samodzielnie przygotowanego posiłku o bogatej zawartości witamin i mikroelementów.
 
 
 
W celu pogłębienia wiedzy uczniowie klasy V przygotowali dla wszystkich kolegów prezentację multimedialną o tym co jest najważniejszą sprawą w odżywianiu dzieci, jak powinna wyglądać ich codzienna dieta oraz czym należy kierować się przy zakupie zdrowych produktów żywnościowych. 
 

 
W  poniedziałek 16 czerwca zajęcia szkolne rozpoczęły się od spotkania z ratownikiem medycznym pogotowia ratunkowego w Brzesku. Nasz gość  opowiadał w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy, jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe.
 
 
 
 
 
 
Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia. Teorii towarzyszyła praktyka, gdyż dzieci uczyły się jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej i prowadzić sztuczne oddychanie. Nie mogło zabraknąć także ćwiczeń dotyczących sposobu wezwania pomocy. 
 


Także w poniedziałek uczniowie klas I-III spotkali się z przedstawicielem OSP w Strzelcach Wielkich.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pan Krzysztof Ziółkowski opowiedział o pracy strażaków i zwrócił uwagę między innymi na kwestie bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych, organizowania wakacyjnych ognisk i uczestnictwa w ruchu drogowym. Przypomniał także jak wezwać pomoc w razie zagrożenia.

 
 
W ramach akcji „Zdrowe i bezpieczne wakacje” została przedstawiona prezentacja multimedialna „Bezpieczne dzieciństwo na wsi” poruszająca kwestie związane głównie niebezpieczeństwami jakie mogą grozić podczas wykonywania prac polowych i gospodarskich oraz kształtująca odpowiednie postawy i dobre nawyki w przestrzeganiu zasad bezpiecznej zabawy i podczas pomagania w pracach gospodarskich.

 
 
Klasa I dołączyła do Klubu Bezpiecznego Puchatka.
 
 

Były  to bardzo pouczające spotkania i ćwiczenia. Mamy nadzieję, że wszyscy będą pamiętać o radach udzielanych przez naszych gości i nauczycieli i po wakacjach wrócą do szkoły zdrowi i wypoczęci.
 
 
 
czytany 2566
data publikacji: 2014-06-17


szkoła z klasą
bezpieczny puchatek
europejski fundusz społeczny
program operacyjny kapitał ludzki