Szkoła z klasą 2.0
Pragniemy poinformować, że nasze działania realizowane w Programie Szkoła z klasą 2.0 zostały ocenione pozytywnie i nasza szkoła uzyskała
CERTYFIKAT „SZKOŁA Z KLASĄ 2.0”.

























1. Komputery, tablica interaktywna i inne urządzenia multimedialne znajdujące się w naszej szkole systematycznie wykorzystujemy na różnych przedmiotach.
2. Zabezpieczamy swoje komputery programami: antywirusowymi i blokującymi niebezpieczne treści.
3. Nauczyciele chętnie korzystają z naszej pomocy w przygotowywaniu środków dydaktycznych, przykładowych ćwiczeń, prezentacji itd. ułatwiających uczenie się i poszerzanie zainteresowań.
4. Korzystamy tylko ze znanych źródeł informacji. Zawsze pamiętamy o tym, że nie każda informacja zawarta w sieci jest informacją prawdziwą.
5. Komunikujemy się z rówieśnikami i nauczycielami z wykorzystaniem TIK, zachowując zasady Netykiety.
6. Szanujemy prawa autorskie. Nie kopiujemy tekstów z Internetu, a jeżeli je wykorzystujemy w naszych pracach (pod warunkiem, że autor wyraził na to zgodę), zawsze podajemy źródło i autora materiału, z którego korzystamy.
7. Nie ściągamy nielegalnie filmów, muzyki, plików, nie korzystamy z pirackich programów.
8. Telefony w czasie lekcji i przerw mamy wyłączone.
9. Mamy możliwość korzystania z internetu na terenie szkoły pod nadzorem nauczyciela.
10. Dbamy o swoje bezpieczeństwo dlatego nie korzystamy z nieodpowiednich stron, nie odpowiadamy na nieznane emaile, nie podajemy w sieci swoich danych, często rozmawiamy na ten temat z nauczycielami.
11. Osobom poznanym w Internecie nie ufamy, a wszelkie przejawy cyberprzemocy zgłaszamy dorosłym.
12. Korzystamy z kodeksu etycznego (nie publikujemy i nie przesyłamy zdjęć swoich kolegów i koleżanek bez ich zgody, nie wysyłamy krzywdzących smsów, nie nagrywamy filmików).
13. Wspólnie z nauczycielami opracujemy zestaw ciekawych i bezpiecznych stron przydatnych do nauki i rozrywki.
14. SU założy skrzynkę email służącą do przesyłania prac konkursowych i propozycji uczniów na temat pracy SU.
Następnym zadaniem, które stoi przed uczestnikami akcji Szkoła z Klasą 2.0 będzie realizacja zadań z TIK, które pozwolą na przetestowanie proponowanej wersji szkolnego kodeksu.
W ramach realizacji zadań TIK klasa IV pod kierunkiem Pani Krystyny Zydroń przygotowała multimedialny słownik bożonarodzeniowy.
Klasa III pod opieką Pani Doroty Walas przygotowała prezentację multimedialną dotyczącą zwyczajów i tradycji związanych z Bożym Narodzeniem.
Pani Magdalena Pudło wraz z samorządem uczniowskim zorganizowała konkurs na kartkę świąteczną wykonaną w dowolnym edytorze grafiki i przesłaną na konkurs drogą elektroniczną.
Klas VI pod kierunkiem Pani Lucyny Łaptas przeprowadziła wśród uczniów sondę na temat ulubionych sportów zimowych oraz wymarzonych miejsc na zimowy wypoczynek. Wyniki głosowania oraz ciekawostki o najbardziej popularnych dyscyplinach i miejscach zostały opracowane w formie prezentacji multimedialnych i przedstawione młodszym kolegom 10 lutego w ostatnim dniu nauki przed feriami.
SZKOLNY FESTIWAL 2.0
5 czerwca 2012 r. odbyło się niezwykłe wydarzenie w PSP im. T. Kościuszki w Strzelcach Wielkich. Tego dnia miał miejsce Szkolny Festiwalu 2.0 będący podsumowaniem całorocznej pracy w programie „Szkoła z klasą 2.0”, do którego przystąpiła nasza szkoła. Program ,,Szkoła z klasą 2.0” miał na celu wypracowanie zasad dotyczących korzystania z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w edukacji.
Festiwal odbył się na sali gimnastycznej, gdzie zgromadziła się cała szkoła oraz uczniowie z klas II i III z Wrzępi, którzy także brali udział w Projekcie..
Festiwal 2.0 był najważniejszym punktem ogólnopolskiej akcji „Dzień bez przemocy”, do której włączyła się nasza szkoła, w ramach której dla uczniów przygotowano wiele atrakcji, po to, by pokazać, że zabawa i nauka zgodnie z zasadami fair play może sprawić wszystkim wiele radości.
Uroczystość rozpoczęła część artystyczna poświęcona Patronowi naszej szkoły Tadeuszowi Kościuszce wzbogacona prezentacją multimedialną oraz konkurs wiedzy o Patronie dla klas starszych przygotowany także w formie prezentacji multimedialnej.
Następnie Pani Dyrektor Dorota Jaszczowska serdecznie przywitała wszystkich gości podkreślając jak ważne jest to spotkanie, doceniając jednocześnie ogromny wkład pracy zarówno uczniów jak i nauczycieli.
Koordynator projektu Pani Lucyna Łaptas przedstawiła plan spotkania i rozpoczęła Festiwal 2.0 od przypomnienia założeń i zadań realizowanych ramach programu „Szkoła z klasą 2.0”. Wszystkie informacje zawarte były w prezentacji multimedialnej, która została przedstawiona zgromadzonej publiczności przez dwie uczennice z klasy VI. Prowadzące starały się odpowiedzieć na pytanie „Co nam dało uczestnictwo w programie „Szkoła z klasą 2.0”?”
W ciągu całego roku nauczyciele, wraz z uczniami wykonali wiele przedsięwzięć związanych z TIK – czyli Technologią Informacyjno-Komunikacyjną.
Dzięki udziałowi w projekcie „Szkoła z Klasą 2.0”rozpowszechnił się w naszej szkole sposób komunikacji pomiędzy nauczycielami, a uczniami z wykorzystaniem Internetu. Nauczyciele udostępnili swoje adresy email. Prawie wszyscy uczniowie z klas starszych założyli swoje konta na poczcie elektronicznej, dlatego często komunikujemy się z naszymi nauczycielami przy użyciu poczty elektronicznej, przesyłamy tą drogą naszym nauczycielom zadania.
Dzięki staraniom Pani Dyrektor Doroty Jaszczowskiej i Rady Rodziców z zakupiono laptop i projektor dla Szkoły Filialnej w Wrzępi oraz dodatkowy router, dzięki któremu w całej szkole dostępny jest bezprzewodowy Internet. Szkołą przystąpiła do programu "Cyfrowa szkoła", jednak nie mieliśmy szczęścia podczas losowania. W celu sprawnego korzystania z pracowni został opracowany grafik korzystania z pracowni i sprzętu komputerowego oraz przeprowadzono szkolenia dla nauczycieli w zakresie korzystania z tablicy interaktywnej i wykorzystania kamery i aparatu cyfrowego w procesie nauczania. Dzięki tym szkoleniom nauczyciele znacznie częściej wykorzystują nowoczesny sprzęt komputerowy, który jest dostępny w szkole, a dzieci zauważają, że „TIK-owe lekcje są bardziej atrakcyjne!” Uczniowie, angażując podczas tak przygotowanych lekcji więcej swoich zmysłów, lepiej się koncentrują, szybciej uczą, a tym samym osiągają wyższe wyniki w nauce. Aby ułatwić nauczycielom dostęp do ciekawych pomocy dydaktycznych prezentacje multimedialne opracowane przez nauczycieli naszej szkoły zostały skatalogowane. Przeprowadzono szkolenia dla uczniów wszystkich klas dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu, dodatkowo dzieci z klas młodszych uczestniczyły w szkoleniach dotyczących korzystania z zasobów Internetu. Wspólnie z uczniami stworzone zostały listy przydatnych i ciekawych stron www do nauki. W celu ułatwienia kontaktów nauczycieli z rodzicami zostały stworzone bazy adresów email oraz telefonów komórkowych.
Ponadto w pierwszym semestrze nauczyciele razem z uczniami opracowali Szkolny Kodeks 2.0, czyli swój pomysł, jak uczyć i komunikować się przy pomocy TIK.
Zgodnie z planem 30 listopada 2011r. w PSP im. T. Kościuszki w Strzelcach Wielkich odbyła się debata szkolna dotycząca wykorzystywania w szkole technologii informacyjno - komunikacyjnych oraz wypracowania roboczej wersji Szkolnego Kodeksu 2.0.
Był on testowany w ciągu całego roku, a jego przestrzeganie nie kończy się z dniem podsumowania Projektu, lecz obowiązywać będzie nadal.
Dodatkowo w I semestrze uczniowie pod opieką nauczycieli zrealizowali zadania związane z projektem „Szkoła z Klasą 2.0” z wykorzystaniem nowych technologii.
W ramach realizacji zadań TIK klasa IV pod kierunkiem Pani Krystyny Zydroń przygotowała multimedialny słownik bożonarodzeniowy.
Klasa III pod opieką Pani Doroty Walas przygotowała prezentację multimedialną dotyczącą zwyczajów i tradycji związanych z Bożym Narodzeniem.
Pani Magdalena Pudło wraz z samorządem uczniowskim zorganizowała konkurs na kartkę świąteczną wykonaną dowolnym edytorze grafiki i przesłaną na konkurs drogą elektroniczną.
Klas VI pod kierunkiem Pani Lucyny Łaptas przeprowadziła wśród uczniów sondę na temat ulubionych sportów zimowych oraz wymarzonych miejsc na zimowy wypoczynek. Wyniki głosowania oraz ciekawostki o najbardziej popularnych dyscyplinach i miejscach zostały opracowane w formie prezentacji multimedialnych.
Pani Małgorzata Klich przygotowała zajęcia dla klasy III z wykorzystaniem TIK dotyczące tradycji bożonarodzeniowych.
Bardzo ważnym elementem projektu „Szkoła z Klasą 2.0” było prowadzenie blogów, w których na bieżąco opisywane były różne TIK-owe działania podejmowane przez nauczycieli i uczniów.
W naszej szkole redagowane są dwa blogi, które zdobyły w I semestrze odznakę „Uczymy się z TIK”.
W drugim semestrze zadaniem nauczycieli była opieka nad zespołem uczniów pracujących nad projektem z użyciem TIK, których prezentacja nastąpiła na Szkolnym Festiwalu 2.0.
Po podsumowaniu ogólnych wyników „Szkoły z Klasą 2.0” przyszedł czas na prezentację projektów przez poszczególne zespoły. Były to projekty o różnorodnej tematyce!
• Na początek Pani Walas i uczniowie klasy III przedstawili projekt pt. „Twórcy dzieciom – Jan Brzechwa, Julian Tuwim, Kornel Makuszyński”. Swój występ urozmaicili prezentacjami multimedialnymi o sławnych twórcach oraz inscenizacjami ich wierszy.
• Następnie uczniowie z klas II i III z Wrzępi pracujący pod kierunkiem Pani Małgorzaty Klich zaprezentowali wyniki swojej kilkumiesięcznej pracy nad projektem „Wrzępia –miejsce mojego dzieciństwa”. Występ wzbogacony był prezentacją multimedialną oraz wystawą prac plastycznych wykonanych w edytorze grafiki Paint.
• Kolejną grupą, która pochwaliła się swoimi sukcesami, była redakcja „Tadeuszka” – gazety internetowej publikowanej na portalu WWW.juniormedia.pl przez sześcioosobowy zespół dziewczyn z klasy VI pod kierunkiem Pani Lucyny Łaptas. Uczennice zaprezentowały efekty pracy oraz swoją gazetkę w formie prezentacji multimedialnej.
• Pani Krystyna Zydroń wraz z klasą IV przedstawiła ciekawy projekt „Od hieroglifów do Internetu”, w którym uczniowie przedstawili historię książki oraz materiałów i narzędzi pisarskich na przestrzeni wieków. Dodatkową atrakcją były prezentacja multimedialna, ciekawe stroje dzieci oraz różnego rodzaju nośników pisma wykonane przez członków grupy, poczynając od kamienia, przez tabliczki woskowe i gliniane, a na papierze kończąc. Wszystkie prace, zostaną wystawione do obejrzenia w bibliotece szkolnej.
• Festiwal zakończył się występem członków Koła Europejskiego prowadzonego przez Panią Magdalenę Pudło. W ramach projektu „Państwa Unii Europejskiej” uczniowie pokazali album o państwach Unii Europejskiej wykonany w edytorze tekstu Word, makiety zabytków europejskich, filmiki o wybranych państwach UE przygotowane w programie MovieMaker oraz konkurs wiedzy o krajach unii dla klas młodszych zaprezentowany w formie prezentacji multimedialnej.
Wszystkie pokazy podobały się publiczności czego wyrazem były gromie brawa. Najwięcej emocji wzbudził jednak konkurs dla klas młodszych.
W organizację Fesiwalu 2.0 włączyli się wszyscy nauczyciel biorący udział w Projekcie Szkoła z Klasą 2.0 bardzo rzetelnie przygotowując swoje zespoły do prezentacji.
Wszyscy biorący udział w projekcie „Szkoła z Klasą 2.0” uważają, że miał on wiele pozytywnych stron. Wzbogaciła się baza naszej szkoły w nowoczesny sprzęt, nauczyciele i uczniowie posiedli nowe umiejętności w zakresie TIK, ułatwiony został kontakt pomiędzy nauczycielami, uczniami i rodzicami, wzbogacono bazę materiałów dydaktycznych, podniosła się częstotliwość wykorzystywania nowych technologii w procesie dydaktycznym oraz wzrosła świadomość uczniów dotycząca mądrego korzystania z TIK.
W przyszłości należy w dalszym ciągu pracować nad konsekwentnym przestrzeganiem naszego Szkolnego Kodesku 2.0.