DZIEŃ PATRONA

Tadeusz Kościuszko – bohater narodowy dwóch krajów i kontynentów, symbol polskości, człowiek czynu, który często musiał dokonywać trudnych wyborów. Niezłomnie walczył o uniwersalne wartości, szukał porozumienia i kiedy trzeba kompromisu, zawsze stawiał wolność narodu na pierwszym miejscu.

Tadeusz Kościuszko to postać niezwykła tak za życia, jak i po śmierci. Przez Napoleona nazywany był „bohaterem północy”, przez Jeffersona „najczystszym spośród synów wolności” a przez Katarzynę Wielką „bestią”, Lord Byron pisał o nim: „Kościuszko – to dźwięk, który przeraża ucho tyrana”. Przez Polaków zawsze szanowany za odwagę, poświęcenie, zdolności przywódcze, wrodzoną skromność i życzliwość wobec wszystkich niezależnie od pochodzenia, rasy czy wyznania.

Generał La Fayette powiedział, że „Kościuszko do całego świata należy, a jego cnoty są całej ludzkości własnością”. Jego imię jest znane na całym świecie, stał się patronem wielu instytucji, ulic i miejsc. Pamięć o Tadeuszu Kościuszce jest nadal żywa również Publicznej szkole Podstawowej w Strzelcach Wielkich świadczy o tym zaangażowanie uczniów w przygotowanie obchodów uroczystości z okazji Dnia Patrona Szkoły.

Od początku marca uczniowie naszej szkoły przygotowywali się do godnego uczczenia pamięci o naszym patronie wykonując różne zadania.

Klasy I, II i -III wykonywały ciekawe zadania m. in.  prace plastyczne z wizerunkiem naszego bohatera, galerie prac możemy podziwiać w każdej klasie, quizy wiedzy, łamigłówki i rebusy. Uczniowie oglądali ciekawe prezentacje multimedialne, które dokładniej przybliżyły najmłodszym uczniom postać naszego patrona. Uczniowie klas starszych wzięli udział w konkursie wiedzy o patronie. Jednym z zadań było również wykonanie plakatów przedstawiających najważniejsze wydarzenia z życia Tadeusza Kościuszki.

Podsumowaniem obchodów było wspólne oglądanie przygotowanej prezentacji multimedialnej z życia Tadeusza Kościuszki, mało znanych faktów i ciekawostek, przy muzyce Fryderyka Chopina. Obchody zakończyły się uroczystym wręczeniem przez panią dyrektor nagród i pamiątkowych dyplomów laureatom konkursów wiedzy o patronie.

W kategorii klas młodszych:

I miejsce – Oliwia Zając kl. IV

W kategorii klas starszych:

I miejsce – Wiktor Łaptas  kl. VII

II miejsce Kacper Cierniak kl. VII