ROCZNICA 17 WRZEŚNIA

17 września 1939r. bez wypowiedzenia wojny ZSRR zaatakował Polskę. W konsekwencji tajnego porozumienia radziecko-niemieckiego zawartego w  protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona wkroczyła na teren Polski. Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 roku. Na skutek ataku do niewoli sowieckiej trafiło ponad pół miliona polskich żołnierzy. Nastąpiły również masowe deportacje ludności. Wydarzenia z 17 września miały także tragiczne konsekwencje w losach Polaków po zakończeniu działań wojennych.

Aby uczcić pamięć pomordowanych i przypomnieć jedną z najsmutniejszych rocznic w  historii naszej Ojczyzny uczniowie wszystkich klas pod opieką wychowawców udali się do Miejsc Pamięci Narodowej znajdujących się pod kościołem parafialnym. Przed obeliskami upamiętniającymi ofiary zbrodni Katyńskiej, oddali hołd wszystkim poległym w walce o wolność Ojczyzny. Rocznica 17 września jest dla naszej społeczności również ważna dlatego, że wśród jej ofiar są mieszkańcy naszej miejscowości.

Pamiętajmy, że każdy z nas ma obowiązek czcić pamięć poległych za Polskę i przekazywać wiedzę o historii Ojczyzny młodemu pokoleniu.

Skip to content