Uczniowie klas młodszych „Odkrywają Ziemię Sądecką”

Dnia 18 października 2022r. uczniowie klas I – III ze Strzelec Wielkich wraz z wychowawczyniami: Małgorzatą Klich, Danutą Laska i Lucyną Łaptas byli na wycieczce w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”. Wycieczka w znacznej części była refundowana przez MEN i w części przez rodziców, za co serdecznie dziękujemy. Swoją przygodę uczestnicy zaczęli od Starego Sącza, którego historia wiąże się nierozerwalnie ze Św. Kingą. Uczniowie poznali życie i działalność świętej, zwiedzili kościół i wiekowy klasztor Sióstr Klarysek. Podziwiali też zabudowę niezwykle malowniczego i klimatycznego rynku nawiązującą do średniowiecza. Na starosądeckim rynku oglądali między innymi XVII- wieczny dom mieszczański nazywany „Domem na dołkach”, obecnie mieszczący Muzeum Regionalne.

Tuż przed południem uczniowie wraz z wychowawczyniami pojechali do Nowego Sącza. Najpierw udali się do Sądeckiego Parku Etnograficznego, gdzie zwiedzili Skansen. Dzieci były zdziwione, jak można było mieszkać bez prądu, telefonu i łazienki. Korzystając ze sprzyjających warunków pogodowych spacerowali przez dawną wioskę sądecką poznając wybrane zagrody. Idąc alejkami zwiedzali stare zabudowania gospodarcze, w których znajdują się dawne meble, naczynia, obrazy i inne przedmioty prezentujące tradycje Sądecczyzny. Zobaczyli także kurną chatę, kuźnię, dwór szlachecki, cerkiew grekokatolicką. Szczególne zainteresowanie wzbudziła szkoła sprzed II wojny światowej. Dzieci zobaczyły wystrój dawnych klas, dyscyplinę, fartuszki szkolne i posłuchały ciekawych opowieści przewodników.

Kolejnym punktem wycieczki był Grybów. Tam zawitaliśmy do niezwykłego zamku warownego Stara Baśń. Uczniowie mogli przenieść się do czasów naszych średniowiecznych przodków. Pobyt w zamku obfitował w wiele atrakcji. Dziewczynki mogły przymierzyć stroje średniowiecznych księżniczek, a chłopcy rycerzy. Niemałą atrakcją były zabawy na drewnianym placu zabaw. Wiele emocji dostarczyły średniowieczne konkurencje i turniej na wesoło. Wyrabianie i pieczenie podpłomyków było ucztą dla podniebienia i na zawsze pozostanie w pamięci.

Podczas wycieczki dopisywała pogoda i dobre humory. Chociaż zmęczeni, ale szczęśliwi uczniowie wrócili z bagażem nowych wiadomości, przeżyć i doświadczeń.

/M. Klich/

 
Skip to content