Wycieczka do Warszawy z programu Poznaj Polskę

29/10/2022

27 – 28 października 45 uczniów klas starszych IV-VIII wraz z wychowawczyniami: Magdaleną Pudło, Małgorzatą Książek i Krystyną Zydroń zwiedzało Warszawę. Dzięki wsparciu finansowemu z programu „Poznaj Polskę” spędzili dwa dni w stolicy naszego kraju. Dla większości uczniów był to pierwszy pobyt w Warszawie.

Swoją przygodę uczniowie rozpoczęli w Wilanowie, gdzie król Jan III Sobieski przechadzał się ze swoją świtą w XVII w.

Wilanów

Podążając traktem królewskim uczniowie poznali historię kilku zabytków Warszawy m.in. Belwederu, pomnika Fryderyka Chopina w Parku Łazienkowskim, pomnika Adama Mickiewicza, kościoła Świętego Krzyża, Pałacu Prezydenckiego, Kolumny Zygmunta III Wazy, Zamku Królewskiego.

Pomnik Adama Mickiewicza w Warszawie
Pałac Prezydencki
Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta III Wazy w Warszawie
Zamek Królewski w Warszawie

Podczas podążania traktem królewskim zobaczyli również zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, Pomnik Małego Powstańca oraz rynek Starego Miasta z Syrenką Warszawską.

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Pomnik Małego Powstańca w Warszawie
Rynek Starego Miasta z Warszawską Syrenką

Następnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest hołdem wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Swój pierwszy dzień uczniowie zmęczeni, ale szczęśliwi zakończyli w hotelu O3.

Drugi dzień rozpoczął się spacerem po Łazienkach Królewskich, czyli zespole pałacowo-ogrodowym założonym w XVIII w. przez Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Łazienki Królewskie W Warszawie

Następny punkt programu pozwolił im nie tylko zdobywać wiedzę, ale również eksperymentować. Uczyli się poprzez działanie w Centrum Nauki Kopernik.

Centrum Nauki Kopernik

Ostatnim przystankiem podczas zwiedzania Warszawy było Muzeum Wojska Polskiego, w którym znajduje się ponad 250 tys. eksponatów poświęconych historii wojskowości oraz historii Polski.

Muzeum Wojska Polskiego

Wszystko co dobre kiedyś się kończy i nasza podróż po stolicy również. Pozostaną jednak niezapomniane wspomnienia.

/M. Pudło/