WYCIECZKA KLAS STARSZYCH DO WARSZAWY

W dniach 19- 20 maja uczniowie klas starszych wzięli udział w wycieczce do Warszawy.

Swoją podróż po stolicy rozpoczęli pod Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie obejrzeli zmianę warty honorowej Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
Następnie przewodnik oprowadził ich po Starym i Nowym Mieście, opowiadając o każdym napotkanym po drodze zabytku. Uczniowie poznali historię m.in. Teatru Narodowego, Zamku Królewskiego, Katedry Św. Jana, Placu Zamkowego, Kolumny Zygmunta III Wazy, murów obronnych i Barbakanu oraz Pomnika Małego Powstańca.
Na ulicy Kanonii pomyśleli życzenie obchodząc dookoła ustawionego tam dzwonu.
Przeszli najkrótszą ulicą Warszawy i zobaczyli najwęższy oraz najmniejszy dom.
Na Rynku poznali historię starych kamienic i zobaczyli symbol stolicy – Syrenkę.
Na Krakowskim Przedmieściu (oczywiście w Warszawie) zobaczyli z zewnątrz m.in. Bazylikę Świętego Krzyża, Uniwersytet Warszawski i Pałac Prezydencki oraz pomniki Adama Mickiewicza i Mikołaja Kopernika.
Do następnego, wyczekiwanego przez wszystkich, przystanku – Stadionu Narodowego – udali się metrem warszawskim.
Na stadionie przeszli trasę piłkarza, gdzie poczuli się jak ich idole siedząc na ławkach zawodników w piłkarskiej szatni.
Pierwszy dzień zakończyli w Centrum Nauki Kopernik, gdzie poprzez zabawę poznawali prawa przyrody, samodzielne przeprowadzając doświadczenia na interaktywnych wystawach.
Drugi dzień rozpoczęli odwiedzinami w Sejmie RP, gdzie mogli na żywo podpatrzeć pracę posłów, których znali tylko z telewizji.
Następnie udali się na spacer po Łazienkach Królewskich, gdzie poznali historię m.in. Białego Domku, Pałacu na Wyspie, Pałacu Myślewickiego, Starej Pomarańczarni, Wodozbioru, Amfiteatru, pomnika Fryderyka Chopina i Belwederu.
Na trasie wycieczki po stolicy nie mogło zabraknąć także zabytkowego Cmentarza Powązkowskiego, gdzie pochowanych jest wielu znanych i zasłużonych Polaków i Polek.
Na koniec dnia wjechali windą na XXX piętro najwyższego budynku w Polsce – Pałacu Kultury i Nauki, gdzie podziwiali panoramę naszej stolicy.
W drodze powrotnej do domu, chętni mogli zmierzyć się w konkursie wiedzy przygotowanym przez Panią przewodnik. A oto osoby, które zapamiętały najwięcej szczegółów z wycieczki:
I miejsce – Marlena Maj kl. IV
II miejsce – Magdalena Kudła kl. V
III miejsce – Adrian Cierniak kl. IV
Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Panią przewodnik, która pilotowała niezapomnianą wycieczkę do Warszawy.
/M. Pudło/
Skip to content