APEL Z OKAZJI DNIA ZIEMI

 Tegoroczny Dzień Ziemi rozpoczął się od przedstawienia ekologicznego pt. „POGAWĘDKA NA WYSYPISKU ŚMIECI”. Na chwilę mogliśmy usłyszeć co mówią śmieci i jak żalą się na swój tragiczny los. Każdy po kolei opowiadał swoją historię jak trafił na wysypisko śmieci i teraz bezużytecznie leży i zanieczyszcza glebę. 

Człowiek mógłby odmienić ich los. Niektórzy nie mają pojęcia, że puszki do napojów daje się przerobić i poddać ponownemu przetworzeniu czyli recyklingowi. W ten sposób można zaoszczędzić duże ilości energii oraz ograniczyć wydobycie boksytów, czyli jest to dobry sposób na ratowanie środowiska. Najlepiej jednak byłoby zrezygnować z tego typu opakowań i zastąpić je szklanymi.
 
Warto, by ludzie wiedzieli, że jeżeli stare szkło jest topione i przerabiane w hutach szkła na nowe butelki czy słoiki – wówczas zużywa się dużo mniej energii i piasku. Tak więc odnosząc butelki do punktu skupu, działa się na rzecz ochrony środowiska. Organiczne odpady dają się zamienić na kompost. Wystarczy je gromadzić na pryźmie kompostowej i otrzymuje się najlepszy, naturalny nawóz. 
 
Sprawa ochrony Ziemi dotyczy każdego człowieka i każdy ponosi odpowiedzialność za stan środowiska, w którym żyjemy. Może ludzie w końcu zrozumieją, że Ziemię mamy tylko jedną i, że jeśli ona zginie, to zginą także jej mieszkańcy.

 
 
 
 
W drugiej części uroczystości odbył konkurs ekologiczny, w którym przedstawiciele każdej klasy zmagali się w różnych konkurencjach. Świetnie poradzili sobie z segregacją śmieci oraz sprawnie odpowiadali na pytania ekologiczne.
 
 
I miejsce zajęła kl. VIII
II miejsce przypadło kl. VII
III miejsce zdobyła kl. VI i kl. IV 
Na IV miejscu znalazła się  kl. V
 
 
Podczas spotkania został podsumowany udział ucznów z Wrzępi w akcji "Sprzątanie Gminy Szczurowa".
 
/B. Jankowska/
 
Skip to content