Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!

DBI 2020 odbywał się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.

Wspólnie promując pozytywne zastosowania Internetu, tolerancję oraz tworzenie kultury zrozumienia, dbamy o nasze bezpieczeństwo w sieci.

W ramach akcji przygotowywaliśmy uczniów i uczennice naszej szkoły do tego by:

•  myśleli krytycznie i oceniali wiarygodność stron internetowych, e-maili i innych treści w sieci,
  •   mądrze udostępniali treści w Internecie: decydowali co, kiedy, jak i komu udostępniać,
  •   zabezpieczali się przed internetowymi zagrożeniami, takimi jak nękanie czy oszustwa,
  •   byli życzliwi i pełni szacunku wobec innych osób w sieci, a także wobec ich prywatności,
  • prosili o pomoc zaufanych dorosłych w trudnych sytuacjach.

W naszej szkole, w miesiącu lutym, podjęliśmy szereg działań i inicjatyw mających na celu promocję bezpieczeństwa w sieci:
We wszystkich klasach przeprowadzono pogadanki lub lekcje wychowawcze, dotyczące bezpieczeństwa w Internecie.

W klasach od IV do VIII, w ramach programu Asy Internetu, zrealizowano wybrane zagadnienia na lekcjach informatyki. Ponadto uczniowie mogli zostać Asami Internetu, grając w Interlandię.

Przeprowadzono konkurs międzyklasowy, polegający na wykonaniu gazetki klasowej na temat bezpieczeństwa w sieci.

We współpracy z poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Brzesku, w oddziale przedszkolnym, przeprowadzono warsztaty pt. „Zagrożenia płynące z nadmiernego korzystania z mediów elektronicznych”.

We współpracy z Powiatową Komendą Policji w Brzesku, przeprowadzono konkurs plastyczny, zatytułowany „Wirtualny świat – realne zagrożenie” oraz zorganizowano prelekcję dla społeczności szkolnej, którą wygłosił mł.asp. Dariusz Czesak z Posterunku Policji w Szczurowej.

Wyniki konkursu międzyklasowego

I miejsce – najciekawszą gazetkę klasową na temat bezpieczeństwa w sieci wykonali uczniowie klasy VI.

II miejsce – za swoją pracę otrzymali chłopcy i dziewczyny z klasy VII.

III miejsce – uzyskali uczniowie klasy IV.

Wyniki konkursu plastycznego „Wirtualny świat – realne zagrożenie”

Wiktoria Młynarczyk klasa III

Patrycja Młynarczyk klasa I

Klaudia Solak klasa II

Sandra Pabian klasa I

Nataniel Drabik klasa I

Wiktor Jaroszek klasa III

Daria Berner klasa IV

Wyróżnienia

Klasa III- Wiktoria Jakubowska, Maja Cupał, Antoni Martyka, Eliza Swornowska, Kamila Samolej

Klasa I – Amelia Swornowska

Podsumowując tegoroczną akcję DBI 2020 uczniowie wspólnie wykleili, za pomocą kolorowych karteczek z hasłami dotyczącymi pozytywnych zastosowań Internetu i dbałości o bezpieczeństwo w sieci, duży znak „at”- @.

Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo w Internecie – DZIAŁAJMY RAZEM!

Materiały dla Rodziców

https://www.edukacja.fdds.pl/?option=com_szkolenia&tekst=15620 – kurs e-learning Fundacji Orange dla Rodziców Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie „Bezpiecznie Tu i Tam”.