KULTURALNE I BEZPIECZNE WAKACJE

Przed końcem roku uczniowie klasy VI na apelu przedstawili swoim kolegom ze szkoły prezentację multimedialną na temat zasad zachowania bezpieczeństwa podczas wakacji.

Klasa IV przygotowała poradnik dobrych manier dotyczący zasad kulturalnego wychowania w różnych sytuacjach.: m.in. w autobusie.
Niestety możemy na co dzień zaobserwować, że nie wszyscy ludzie potrafią dostrzegać potrzeby innych, czego przykładem był bohater utworu pt. „Pierwszy” zaprezentowany w scence przez uczniów.
Pamiętajcie o tym, że wchodząc do autobusu lub innego środka transportu mówimy „dzień dobry”, a przy wysiadaniu „do widzenia”, chłopcy przepuszczają dziewczęta.
Zawsze ustępujemy miejsce osobom starszym i matkom z dzieckiem.
Do tych wszystkich grzecznościowych zwrotów konieczny jest uśmiech.
Uśmiech można zrozumieć w każdym języku. Rozjaśnia twarz i dodaje jej ciepła.
W szkole także załatwiacie różne sprawy i warto wiedzieć, jak należy się wtedy zachować. Stosowanie zwrotów grzecznościowych oraz jasne, zrozumiałe wyrażanie swych potrzeb i oczekiwań ułatwia codzienne życie.

Oto scenki ilustrujące typowe sytuacje z codziennego życia, jak należy się w nich zachować np. jak właściwe zwrócić się z prośbą o wyrobienie legitymacji.
Uczeń: Dzień dobry.
Pani dyrektor : Dzień dobry.
Uczeń: Chciałem se wyrobić legitymację.
Proponujemy, aby tę prośbę wyrazić w następujący sposób:
Uczeń: Dzień dobry.
Pani dyrektor: Dzień dobry.
Uczeń: Czy mógłbym prosić o wyrobienie legitymacji szkolnej?

Przenieśmy się teraz do biblioteki szkolnej:
(do biurka bibliotekarza podchodzi uczeń z książką)
Uczeń: Dzień dobry.
Biblotekarz: Dzień dobry. Słucham.
( uczeń bez słowa kładzie książkę na stoliku)
Bibliotekarz: Chcesz tę książkę zwrócić do biblioteki, czy wypożyczyć ją do domu.
Uczeń: Wypożyczam
Aby ułatwić porozumienie, czytelnik powinien zachować się w taki sposób:
Uczeń: Dzień dobry.
Bibliotekarz: Dzień dobry, słucham.
Uczeń: Chciałbym wypożyczyć tę książkę.
Bibliotekarz: Proszę bardzo.
Uczeń: Dziękuję. Do widzenia.
Bibliotekarz: Do widzenia.

Istnieje powiedzenie: „odezwij się, a powiem ci, kim jesteś.” Nie wszyscy są jednak świadomi, że głos mówi więcej niż wygląd. Język zdradza nasze wykształcenie, środowisko z którego pochodzimy, poziom intelektualny.
Pamiętajcie „Dzień dobry i do widzenia – to są słowa dżentelmena”
Mamy nadzieję, a raczej jesteśmy pewni, że wielu jest takich w naszej szkole.

/B.Jankowska/