Narodowe Czytanie 2022

04/11/2022

6 września 2022 roku nasza szkoła włączyła się do XI edycji Narodowego Czytania – akcji promującej czytelnictwo i polską literaturę. Tegoroczną lekturą były “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza (1798-1855).
Zbiór poezji wieszcza narodowego został wybrany przez Prezydenta RP do lektury nieprzypadkowo, bowiem Rok 2022 to Rok Romantyzmu Polskiego.

– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

W tym dniu uczniowie czytali kolegom i koleżankom znane i mniej znane ballady Mickiewicza.
W klasie IV utwory „Pani Twardowska” i „Świtezianka” odczytali: Krystian Karez, Zofia Jaroszek, Izabela Wilk, Gabriela Domagała, Nataniel Drabik, Michał Mundała, Katarzyna Cebula, Joanna Pawlik, Hubert Samolej, Patrycja Młynarczyk, Wiktoria Rachwał.Szóstoklasiści poznali ballady „To lubię” i „Świteź”. Wiersze czytali: Wiktoria Jakubowska, Kamila Samolej, Wiktor Jaroszek.
Siódmoklasistom utwory wieszcza narodowego zaprezentowała Kalina Zabiegała.

W klasie ósmej wybrane ballady głosowo interpretowali: Nadia Krzyściak, Emilia Mądra, Igor Strózik, Krystian Fiołek, Dawid Nawrot, Kamil Igielski, Wiktor Łaptas.

W przyszłym roku do wspólnej lektury wybrano Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.

/E. Stec/

Skip to content