NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada obchodziliśmy 95 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku.

Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. Dlaczego Święto Niepodległości obchodzimy właśnie 11 listopada? Co się wydarzyło 11 listopada 1918 roku?
Polska zniknęła z mapy Europy i świata w 1795 roku, gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru Polski. Dopiero I wojna światowa dała Ojczyźnie szansę na walkę o niepodległość. 11 listopada 1918 r., po 123 latach od rozbiorów Polska odzyskała wolność. Właśnie dlatego obchodzimy Dzień Niepodległości.
Kultywując tradycje niepodległościowe w naszej szkole, uczniowie wzięli udział w uroczystej Mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym przez księdza Stanisława Tabisia. We Mszy św. uczestniczyli także rodzice uczniów i parafianie.
Uczniowie klas starszych pod opieką Pani Krystyny Zydroń i Pana Michała Pastucha przygotowali montaż poetycko- muzyczny. Śpiewając pieśni patriotyczne i recytując wiersze oddali cześć Polakom walczącym o niepodległość na przestrzeni dziejów.
Po Mszy św. zgromadzeni udali się pod obeliski upamiętniające ofiary zbrodni Katyńskiej i katastrofy smoleńskiej, gdzie delegacje złożyły kwiaty.
Mimo chłodnego listopadowego dnia uczniowie naszej szkoły uczcili bohaterstwo swych przodków pokazując swoją patriotyczną postawę.
Skip to content