NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

 Nasza szkoła już tradycyjnie włączyła się w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Na lekcjach historii w klasach IV-VI uczniowie wysłuchali

koncertu z Filharmonii Krakowskiej, poświęconego Niezłomnym Żołnierzom z Podziemia Antykomunistycznego, którzy podjęli nierówną walkę o niepodległą Ojczyznę. Zostali wyklęci przez komunistycznych zbrodniarzy, którzy skazali ich na zapomnienie.

Koncert został przygotowany przez: Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie.

Chętni uczniowie wykonali prace plastyczne wybranych przez siebie bohaterów.

Praca wykonana przez uczennicę klasy V Julię Kras

 

Łukasz Ciepliński, ps. „Pług”

 W tym roku obchodzimy 70 rocznicę śmierci pułkownika Łukasza Cieplińskiego

Łukasz Ciepliński urodził się 26 listopada 1913 r. w Kwilczu. W szkole podstawowej był jednym z lepszych uczniów, prymusem z historii. W czasie II wojny światowej walczył m.in. w bitwie nad Bzurą. Działał w ZWZ-AK Rzeszów, następnie kierował obszarem południowym Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość". Został aresztowany w listopadzie 1947 r. W więzieniu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na warszawskim Mokotowie przez trzy lata poddawany był okrutnemu śledztwu. 14 października 1950 r. Cieplińskiego wraz z sześcioma innymi członkami IV ZG WiN Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał na karę śmierci. 1 marca 1951 r. Łukasz Ciepliński, ps. „Pług” został rozstrzelany na terenie więzienia mokotowskiego.

„Powtarzam się – bo nie wiem, co dojdzie, nie wiem, czy to czytać będziecie” – pisał      w jednym z grypsów „Pług”. Dzięki publikacji z bohaterskim świadectwem miłości do rodziny i Ojczyzny będzie mogła zapoznać się młodzież w całej Polsce.

Praca Emilii Kordeckiej – kl. V

 

 Praca Wiktora Łaptasa – kl. VI

 

 Praca Amelii Wilk – kl. V

 

Dziś przywracamy pamięć o Nich !

/K.Zydroń/

 

 

Skip to content