PROGRAM MEiN “POZNAJ POLSKĘ”

W ramach programu MEiN "Poznaj Polskę" 22 listopada br. uczniowie klas starszych Publicznej Szkoły Podstawowej w Strzelcach Wielkich udali się na jednodniową wycieczkę autokarową do Łańcuta i Krosna. Szkoła otrzymała dofinansowanie na wyjazd w kwocie 5000 zł.

Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum – Zamek w  Łańcucie. Uczniowie zwiedzali jedną  z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Podziwiali wystrój barokowych wnętrz. Później odwiedzili  Storczykanię.  Spacerowali również alejkami malowniczego łańcuckiego parku i podziwiali z różnych stron arystokratyczną budowlę Lubomirskich i Potockich.

Następnie uczniowie udali się do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Tutaj odkryli magię tworzenia szkła. Zostali zapoznani z technologią produkcji szkła, składem chemicznym używanych materiałów oraz sposobami zdobienia szklanych przedmiotów. Uczniowie obejrzeli pokaz hutniczy.  Z bliska obserwowali  jak powstaje szkło. Wybijali również medale ze szklanej surówki.

Odwiedzili warsztaty obróbki i zdobienia szkła  takie jak: grawerownia, malowanie na szkle, produkcja witraży, wyrób szklanych figurek metodą palnikową.  Podziwiali ekspozycje wyrobów szklanych – szkła użytkowego, artystycznego oraz dekoracyjnego. Odwiedzili też sklep ze szklanymi pamiątkami. W piwnicach przedprożnych zwiedzali interaktywne sale, w których wyeksponowano cenne dzieła sztuki szklanej wykonane przez najlepszych artystów związanych z Krosnem.  Uczestniczyli w eksperymentach prowadzonych przez przewodników. Oglądali wyroby ze szkła uranowego, poznali m.in. zasadę działania kalejdoskopu i światłowodów.

Na koniec wszyscy zjedli pyszny obiad.