Programowanie w klasie II

Dodatkowe zajęcia z programowania dla klasy II prowadzone są  w naszej szkole od września w wymiarze 2godz. co dwa tygodnie. Program zajęć przybliża dzieciom zagadnienia związane z edycją grafiki, dźwięku, robotyki i programowania. W tym roku szkolnym koło informatyczne opiera się o program własny, który skupia się na elementach kodowania.

Uczniowie w dwuosobowych zespołach na początku konstruują robota, wykorzystując w tym celu schemat budowy w oparciu o zestawy LEGO WeDO. Robot oprócz elementów konstrukcyjnych posiada silnik elektryczny, mikrokontroler oraz czujnik ruchu (podobny do czujników ruchu stosowanych w fotokomórkach). W drugiej części zajęć zadaniem uczniów jest zaprogramowanie robota w taki sposób, aby sam za pomocą czujnika rozpoznawał ruch i odpowiednio na niego reagował. Uczniowie mieli okazję już zbudować i zaprogramować m.in. pszczółkę, wiatrak czy  pojazd kosmiczny. W konstruowaniu wykorzystywali również własne rozwiązania jak np. wycieraczkę, latający pojazd. Pierwsze kroki w kodowaniu drugoklasiści stawiali wykonując ćwiczenia bez użycia komputera, co było dla nich zaskoczeniem. Tego typu zajęcia spotykają się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów, rozwijają logiczne myślenie oraz podstawy  języka programowania. Innowacyjne rozwiązania w codziennej pracy z dziećmi ułatwią im nabywanie kompetencji informatycznych i  umiejętności wykorzystania narzędzi technologii informacyjno- komunikacyjnych oraz uczą planowania jak również kreatywnego myślenia, co stanowi ważny element w  procesie uczenia się przez całe życie.  Obecnie kodowanie to wspaniała zabawa, ale w przyszłości może okazać się podstawą codziennego życia.

/M.Klich/