Projekt klasy VI pod hasłem „A to Historia!!!”
20 czerwca klasa VI podsumowała projekt czytelniczy, który realizowała od początku maja do połowy czerwca.
Uczniowie pracowali w czterech grupach. Ich praca polegała na napisaniu scenariusza do wybranego opowiadania, przygotowaniu strojów oraz materiałów: mapy, plakaty eksponaty. Celem naszego projektu było przedstawienie historii tym, którzy cenią i lubią historię, oraz tym którzy za nią nie przepadają. Mamy nadzieję, że przekonaliśmy młodszych kolegów, że historia Polski jest barwna i ciekawa, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i trzymających w napięciu, dramatycznych wydarzeń.
Z wielu ciekawych książek o tematyce historycznej wybraliśmy książkę Grażyny Bąkiewicz
„ A to historia” z cyklu” Piastowskie orły”. Autorzy, pasjonaci historii, ukazali węzłowe punkty polskich dziejów widziane oczami zwyczajnych ludzi, wojów, kupców, kmieci, naszych przodków.
Wybraliśmy również kilka najpiękniejszych pieśni średniowiecznych śpiewanych lub nuconych przez polskich rycerzy i żołnierzy w ciężkich momentach historii naszej ojczyzny.
Grupa I
NOWY BÓG KSIĘCIA MIESZKA– – akcja opowiadania toczy się w roku 970. W nastrój tych czasów wprowadziła nas „Pieśń Wojów”.
Grupa II przedstawiła scenkę z czasów Bolesława Krzywoustego . Akcja opowiadania toczy się w roku 1132. Wysłuchaliśmy pięknej” Pieśni rycerzy Bolesława Krzywoustego”.
Grupa III przedstawiła scenkę do opowiadania „Krwawa łaźnia” -to opowieść z czasów Konrada Mazowieckiego. Obejrzeliśmy wzruszający film opowiadający o potędze i dumie polskiej formacji pt.: ”Husaria- skrzydła chwały”.
Grupa IV zaprezentowała scenkę z czasów Kazimierza Wielkiego pt: „Królewska sprawiedliwość”. Ponieważ opowieść przedstawia historię rycerza wysłuchaliśmy „Pieśni o małym rycerzu”.
Podsumowaniem naszego projektu był przekaz, że Historia to również tajemnice skrzętnie skrywane i ujawniane, fascynujące postacie, których życie odcisnęło się piętnem na biegu dziejów, z pozoru błahe wydarzenia, których skutki odczuwają kolejne pokolenia. Bo Historia jest fascynująca. Mamy nadzieję , że udało nam się zachęcić młodszych kolegów do odkrywania jej sekretów.
Na zakończenie wysłuchaliśmy najstarszej polskiej pieśń religijnej „Bogurodzica”, która przez wieki pełniła rolę narodowego hymnu. Śpiewało ją polskie rycerstwo przed bitwą.
/K. Zydroń/