SAVOIR VIVRE PRZY STOLE

SAVOIR VIVRE przy stole czyli kultura spożywania posiłków.

Tuż przed Bożym Narodzeniem uczniowie szkoły przypomnieli sobie o zasadach kulturalnego spożywania posiłków. Jest to bardzo ważne, gdyż nasza postawa przy stole świadczy o kulturze osobistej człowieka; „To w jaki sposób jesz, powie innym kim jesteś”.

Kulturalne zachowanie się przy stole polega nie tylko na zachowaniu odpowiedniej postawy, dobrych manier, ale również sztuką jest: odpowiednio, gustownie nakryć stół, który ma wpływ na atmosferę spożywania posiłków, a także odpowiednie posługiwanie się sztućcami i ich zastosowanie do tego, aby „powiedzieć” nimi np. o skończonym posiłku.

Wspólne spożywanie pokarmów umożliwia bowiem pogłębianie przyjaźni, wymianę poglądów, okazanie gościnności, oderwanie się od kłopotów dnia co dziennego. Wymaga to od nas przestrzegania dobrych obyczajów. One świadczą o nas i naszym szacunku dla drugiego człowieka!

Na początku uczennica z klasy szóstej zaprezentowała jak prawidłowo nakryć stół.

Bezpośrednio na stole stoi duży talerz – podkładka i na nim głęboki talerz, na którym podaje się danie główne .

Kolejność układania sztućców jest związana z kolejnością podawania dań.

Po lewej stronie od zewnątrz (najdalej od talerza) widelec do dania głównego, po prawej stronie – łyżka do zupy, nóż do dania głównego.

Nad talerzem znajdują się sztućce do deseru. Łyżeczka jest zwrócona w lewo, a widelczyk do ciasta pod nią skierowany w prawo. Naczynia na napoje stawiamy z prawej strony powyżej talerza

Filiżanka i spodek stoją ponad nożem, trochę na prawo, razem z łyżeczką do kawy, leżącą po prawej stronie spodka.

Serwetka złożona w formę dekoracyjną, służy do tego, aby po podejściu do stołu rozłożyć ją i położyć na kolanach. Służy do ocierania ust i chroni odzież przed zabrudzeniem. Układamy ją po lewej stronie nakrycia lub na nakryciu. Rozpoczynając posiłek kładziemy ją na kolanach.

Następnie odbył się krótki pokaz, Julka zaprezentowała jak właściwie zachowywać się przy stole i pokazała jak posługiwać się sztućcami.

Wszyscy mają wyprostowaną postawę. Dłonie trzymamy na stole. Jedząc zupę łyżkę przesuwamy od siebie, osuszamy o brzeg talerza i podnosimy do ust. Wkładamy tylko część łyżki do ust . Kończąc zupę talerz przechylamy do środka stołu.

Przy drugim daniu posługujemy się nożem i widelcem. Nóż trzymamy w prawej ręce, a widelec w lewej. Palec wskazujący ma być wzdłuż noża i widelca. Kroimy jednym pociągnięciem noża, a na widelec nakładamy niewielką część pokarmu. Mieszając cukier, nie uderzamy łyżeczką o filiżankę. Przy jedzeniu nie mówimy z pełnymi ustami. Cieszymy się wspólnym posiłkiem prowadząc rozmowę i zwracając się do siebie z należytym szacunkiem.

Gdy przerywamy posiłek to kładziemy sztućce skrzyżowane, tak aby nóż leżał ostrzem zwróconym w lewą stronę, a widelec nad nożem lub układając nóż i widelec równolegle na godz. 17.00.

Przerywając posiłek sztućce kładziemy w sposób naturalny, nóż i widelec kładziemy skośnie

Po skończonym posiłku dziękujemy i nie szurając krzesłami odchodzimy od stołu.

Następnie uczniowie oglądnęli krótki Filmik na YouTube o różnych sposobach składania serwetek do dekoracji.

Po czym uczennice przedstawiły krótką scenkę prezentującą najczęściej spotykane w społeczeństwie złe i dobre maniery przy spożywaniu posiłków.


Na podsumowanie spotkana uczniowie całej szkoły stworzyli wspólnie „Kodeks dobrego zachowania się przy stole”. Ich zadaniem było zakwalifikowanie odpowiedniej maniery jako „dobrą” trzymając kciuk do góry albo „złą” kciukiem do dołu.

Pamiętajcie zawsze o dobrych manierach, które są nieodzowne w życiu człowieka i świadczą o jego kulturze osobistej, pamiętając o tym, że: „Uprzejmość to waluta, co bogaci nie tego, kto ją otrzymuje, lecz tego kto ją rozdaje…”

/ B. Jankowska/

Skip to content