ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY I

26 października 2023r miała miejsce jedna z piękniejszych uroczystości odbywających się w naszej szkole. To uroczyste spotkanie miało na celu przyjęcie najmłodszych dzieci w poczet uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Tadeusza Kościuszki w Strzelcach Wielkich. Tego roku było to istotne i historyczne wydarzenie, jakie przeżywają pierwszoklasiści wkraczający w początkowy etap edukacji. Istotne, ponieważ z niecierpliwością oczekiwane przez uczniów klasy pierwszej, a historyczne albowiem po raz pierwszy odbyło się na nowo otwartej sali gimnastycznej.

W tej wyjątkowej uroczystości udział wzięli: Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej – Dorota Jaszczowska, zastępca Wójta Gminy Szczurowa – Halina Święch, Ksiądz Proboszcz – Stanisław Tabiś, Przewodnicząca Rady Rodziców – Małgorzata Stachowicz, Sołtys Strzelec Wielkich – Zofia Solak, rodzice, nauczyciele oraz koleżanki i koledzy z klas starszych.

Uroczystość rozpoczęto od powitania przybyłych gości, a następnie zgodnie z tradycją, pierwszoklasiści w asyście starszych koleżanek i kolegów przedstawili ambitnie przygotowany program artystyczny. Dzieci wykazały się dużą wiedzą i umiejętnościami. Pokazały, że doskonale poznały zasady zachowania panujące w szkole. Potrafią: śpiewać, tańczyć i recytować wiersze.

Dodatkowo świetnie liczą, odgadują zagadki, posiadają wiedzę patriotyczną, znają przepisy ruchu drogowego oraz patrona szkoły. Znakomicie wykonane zadania z różnych dziedzin oraz z uśmiechem wypity napój mądrości i odwagi pozytywnie oceniły ,,skrzaty szkolne”, które opiekują się nowicjuszami szkolnymi oraz zgromadzona publiczność.  Pani Dyrektor w imieniu wszystkich zebranych wyraziła zachwyt dla małych aktorów i potwierdziła, że Pierwszaki w pełni zasługują na miano prawdziwych uczniów.

Po części artystycznej nastąpił najbardziej doniosły moment uroczystości jakim było odśpiewanie hymnu państwowego  i złożenie przez Pierwszoklasistów uroczystej przysięgi na Sztandar Szkoły, w której zapewnili, że będą dobrymi i uczciwymi uczniami, będą dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, będą szanować nauczycieli, rodziców i kolegów oraz kochać swoją Ojczyznę. Drewnianym ołówkiem, aktu pasowania dokonała Dyrektor Szkoły – Pani Dorota Jaszczowska oraz wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne.

W poczet uczniów przyjęci zostali: Kamila Bal, Kamil Caban, Ewelina Cierniak, Lena Kornaś, Tomasz Oleksy, Piotr Przybyło, Dawid Rachwał, Karol Rębacz, Kacper Skóra, Paulina Stąsiek, Szymon Sulma, Maksymilian Wałcerz,   Zofia Wilk.

Gratulacje i życzenia uczniom oraz ich rodzicom złożyli: Dyrektor Szkoły – Dorota Jaszczowska, Zastępca Wójta Gminy Szczurowa – Halina Święch, Sołtys wsi Strzelce Wielkie – Zofia Solak, Przewodnicząca Rady Rodziców – Małgorzata Stachowicz, a także starsi uczniowie. Pierwszoklasiści otrzymali również mnóstwo upominków, słodkości, a także książeczki SKO.
Miłym akcentem było również podziękowanie przez dzieci swoim rodzicom za pomoc i troskę w ich wychowaniu oraz wręczenie serduszek.

Na zakończenie tej ważnej uroczystości Rodzice zaprosili swoje pociechy oraz wszystkich gości na słodki poczęstunek.
Uroczystość „ Pasowania na ucznia” dostarczyła dzieciom i ich rodzicom wielu miłych wrażeń i wzruszeń i z pewnością pozostanie na długo w ich pamięci.
Nad całością uroczystości czuwała wychowawczyni klasy I – Danuta Laska, o oprawę muzyczną zadbał Pan Michał Pastuch, zaś w wykonanie dekoracji włączyła się Pani Małgorzata Książek.