Wycieczka do Kielc uczniów klas I-IV

03/05/2023

25 kwietnia 2023 odbyła się wycieczka  dla klas I-IV do Energetycznego Centrum Nauki w Kielcach.  W wyjeździe wzięli udział członkowie kół  matematyczno-przyrodniczych  realizowanych w naszej szkole w ramach Projektu pn. Małopolska Tarcza antykryzysowa – pakiet Edukacyjny II, GRANT 3, który pokrywał także koszty wycieczki.

Podczas wizyty w Centrum uczniowie brali udział w bardzo ciekawych warsztatach „Świecące w ciemności – luminescencja”. Dowiedzieli się m. in. na czym polega zjawisko bioluminescencji i jak organizmy żywe potrafią emitować światło. Najbardziej ekscytujące okazało się eksperymentowanie w ciemnościach z substancjami emitującymi światło. Kolejnym punktem pobytu w Energetycznym Centrum Nauki było zwiedzanie wystawy. Ekspozycja ta nawiązuje do energii i składa się z 28 interaktywnych stanowisk, przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. Dzieci swobodnie mogły m. in. wprawić w ruch siłą ludzkich mięśni ważący 750kg kombajn górniczy, przepompować wodę z dolnego do górnego zbiornika hydroelektrowni, ale także zbudować zaporę z klocków, poznały zasady działania maszyn prostych, np. dźwigni, kołowrotu, śruby. Na koniec obejrzały w sali kinowej krótki film o energii.

Wiele emocji wśród uczestników wycieczki wzbudził pobyt w Muzeum Zabawy i Zabawek. Dzieci z zainteresowaniem oglądały wszystkie wystawy, które przedstawiały m.in. lalki z całego świata, postaci z kreskówek, zabawki historyczne i ludowe, modele samochodów, samolotów, statków, kolejkę elektryczną i marionetki teatralne. Uczniowie mogli dotknąć wybranych eksponatów, oraz pobawić się niektórymi  z nich.

Na zakończenie pobytu w Kielcach wszyscy uczestnicy wycieczki udali się na pyszny obiad.

Pobyt w Energetycznym Centrum Nauki oraz w Muzeum Zabawy i Zabawek był dla wszystkich uczniów wspaniałą przygodą.

Skip to content