WYCIECZKA KLAS VII i VIII DO OŚWIĘCIMIA I PSZCZYNY

18 marca  odbyła się wycieczka do Oświęcimia uczniów klasy VII i VIII. 

 Celem wycieczki było poznanie zjawiska holocaustu na tle wydarzeń II wojny światowej i okupacji w Polsce, kształtowanie świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci, uświadomienie uczniom wymiaru ludzkiego okrucieństwa, a z drugiej strony wizerunek ludzi umierających bez prawa do godności, budzenie szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka bez względu na rasę i wyznanie oraz poznanie martyrologii narodu polskiego i żydowskiego oraz innych narodów podczas II wojny światowej.
 
 
 
 
 
 
Podczas spaceru młodzież szkolna mogła między innymi zobaczyć celę śmierci św. Maksymiliana Kolbe, „Księgę imion” zawierającą nazwiska wszystkich pomordowanych Żydów, baraki obozowe, w którym przebywali więźniowie, bramę wjazdową z napisem „Arbacht macht frei”, plac apelowy, szubienicę dla więźniów uciekinierów, a także ruiny krematoriów. 

Wizyta na terenie dawnego niemieckiego obozu wywarła na nas wszystkich bardzo duże wrażenie. Wszyscy uczniowie zachowali godną postawę, stosowną do miejsca, które mogli zwiedzić. Wycieczka ta była ważną lekcją w naszym życiu. 
 


Drugą częścią wycieczki było zwiedzanie zamku w Pszczynie.
 
 
Podczas wycieczki po zamku, udało nam się pozwiedzać liczne jego kondygnacje. Oglądaliśmy wspaniale umeblowane komnaty, sypialnie, łazienki, piękne obrazy, porcelanę  oraz trofea myśliwskie. Wnętrza zamku wywarły na nas ogromne wrażenie. Najbardziej podobał nam się westybul, czyli duży hol ze schodami paradnymi, sala lustrzana, w której odbywają się koncerty i ważne uroczystości, pokój myśliwski wypełniony rożnego rodzaju porożami oraz potężna biblioteka.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Z wielką uwagą wysłuchaliśmy pani przewodniczki, która w bardzo ciekawy sposób przedstawiła nam historię  pałacu, która sięga średniowiecza jednak jego obecna szata jest neobarokowa. Muzeum zamkowe posiada około 80% oryginalnego wyposażenia wnętrz z przełomu wieków XIX/XX. Dzięki temu mogliśmy  obejrzeć jak tutaj wszystko wyglądało za czasów księcia Hochberg von Pless.
 
 
 
 
 
 
 
 
Fakt ten powoduje, iż zamek w Pszczynie należy do najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce.
 
/K. Zydroń/
 
Skip to content