WYCIECZKA KLASY VI i VII

7 marca bieżącego roku uczniowie klasy szóstej i siódmej wzięli udział w wycieczce do Tarnowa.

Celem wycieczki było podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki i zachowania się  w teatrze poprzez udział w spektaklu Balladyna; popularyzacja literatury pięknej; zgłębienie wiedzy młodzieży na temat II wojny światowej przez pryzmat losów polskich żołnierzy walczących na różnych jej frontach; poznanie postaci generała Józefa Bema, tarnowianina, jako bohatera narodowego.

Pierwszym punktem wycieczki był spektakl Balladyna w reżyserii Bożeny Suchockiej.

Następnie odbyły się  warsztaty muzealne.

Klasa szósta uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych  Z Bemem w Siedmiogrodzie w ramach Bonu Kultury. Uczniowie obejrzeli  prezentację multimedialną dotyczącą biografii Józefa Bema,  ekspozycję pamiątek po generale.  Wspólnie rozwiązywali krzyżówkę, poznali genezę tworzenia panoram w XIX wieku, układali  mini rotundę Panoramy Siedmiogrodzkiej. W ostatniej części warsztatów każdy uczestnik wykonał miniaturową bramę seklerską.

Klasa siódma wzięła udział w zajęciach Jak zawsze za honor się bić, które odbyły się w Izbie Pamięci Armii Krajowej. Ich celem było nie tylko pogłębienie wiedzy na temat II wojny światowej, ale także poznanie losów żołnierzy  z ziemi tarnowskiej i ich szlaków bojowych. W części warsztatowej  uczniowie wykonali ulotki konspiracyjne – kopie oryginalnych z czasów wojny, wybili samodzielnie ryngrafy orzełka Armii Krajowej, mogli się też wczuć w role żołnierzy – partyzantów, ćwicząc w "leśnej rusznikarni" strzelanie z karabinu maszynowego STEN.

/E. Stec/