WYCIECZKA W GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

26 maja uczniowie klas starszych wyruszyli na jednodniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Pierwszym przystankiem było zwiedzanie ruin Zamku królewskiego w Chęcinach, którego początek istnienia na łamach historii sięga końca XIII w.

Tu, po zapoznaniu się z historią zamku i obejrzeniu „skarbca”, wspięliśmy się na najwyższą więżę, z której podziwialiśmy zamek z lotu ptaka oraz piękno okolic. Po drodze do zamku i z powrotem, mijaliśmy postacie związane bezpośrednio z zamkiem m.in. Królową Bonę, króla Kazimierza Jagiellończyka oraz króla Władysława Łokietka.

Następnie pojechaliśmy w stronę miejscowości o nazwie Zagnańsk, gdzie rośnie jeden z najstarszych pomników przyrody „Dąb Bartek”. Po drodze z okien autokaru obejrzeliśmy ruiny huty „Józef” w miejscowości Samsonów. Następnym przystankiem naszej wycieczki był drugi co do wielkości szczyt górski znajdujący się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego – Łysa Góra.

Zabawna „ciuchcia” wywiozła nas Puszczą Jodłową na szczyt góry, gdzie poznaliśmy historię Sanktuarium Świętego Krzyża.

W kaplicy Oleśnickich sanktuarium ucałowaliśmy Relikwie Drzewa Krzyża Świętego, a w krypcie grobowej kaplicy obejrzeliśmy domniemane zwłoki księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. W drodze powrotnej, schodząc z Świętego Krzyża, zatrzymaliśmy się na platformie widokowej na gołoborzu, gdzie poznaliśmy historię osobliwości przyrody nieożywionej – pogański wał kultowy ułożony z głazów piaskowca kwarcytowego.

Tu zrobiliśmy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie.

/M.Pudło/
Skip to content