ZIELONA SZKOŁA

W dniach 11 – 20 października 2010 r. uczniowie klas V i VI wzięli udział w „Zielonej Szkole”. Przez dziesięć dni gościli w Ośrodku PCK w Mszanie Dolnej. Dla wielu uczniów był to pierwszy tak długi wyjazd z domu. Wszyscy jednak bardzo dobrze poradzili sobie z rozłąką z rodziną.
Mszana Dolna przywitała naszych uczniów piękną pogodą, dlatego wiele zajęć mogło odbywać się w terenie.
Uczniowie poza „tradycyjnymi” lekcjami, uczyli się poprzez zabawę. W grach terenowych ćwiczyli pamięć, rozwiązywali zadania z matematyki i odpowiadali na pytania z wiedzy ogólnej.
Aby wprowadzić nutkę rywalizacji dzieci zostały podzielone na trzy grupy. Każda z grup codziennie zdobywała punkty w trzech kategoriach: Czyścioch, Supermen/Supermenka i Tęga Głowa. Po lekcjach uczniowie mogli korzystać z całej oferty rekreacyjnej ośrodka.
Chętnie ćwiczyli na siłowni, grali w siatkówkę, ping ponga, bilard czy piłkarzyki. Odbyły się też dwie dyskoteki i sprzyjające integracji ognisko.
Zwieńczeniem każdego dnia był pogodny wieczorek, na który wszyscy z niecierpliwością czekali. To wtedy każda z grup mogła się zaprezentować przygotowując wspaniałe zabawy, które rozśmieszały wszystkich do łez.
W rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża odbyła się prezentacja multimedialna przybliżająca życie tego Wielkiego Polaka. Wiedzą, którą uczniowie zdobyli, mogli się wykazać w grze terenowej oraz w scenkach, które każda z grup przygotowała.
W poniedziałek 18 października uczestnicy „Zielonej Szkoły” wzięli udział w wycieczce do Zakopanego i Szaflar. Niektóre z dzieci pierwszy raz zobaczyły kościół na Krzeptówkach, Krupówki czy skocznię, na której wygrywał Adam Małysz. Żadne z nich nie kąpało się jednak w basenach termalnych, dlatego dla wszystkich pobyt w Szaflarach był niezapomnianym przeżyciem.
Mszana Dolna sprawiła, że choć przez chwilę dzieci mogły poczuć się jakby były nad morzem. Stało się to za sprawą pierwszej w Polsce Groty Solnej, która przeniosła wszystkich na wyspy polinezyjskie i do lasu deszczowego. Relaksacyjna muzyka, szum morza, śpiew ptaków i gra świateł były niecodziennym zjawiskiem, którego wszyscy doświadczyli dwukrotnie.
Ciekawym doświadczeniem dla uczniów było szkolenie, które odbyło się w ośrodku PCK, w którym mieszkali. Kurs poprowadził wykwalifikowany ratownik medyczny. W ramach szkolenia dzieci ćwiczyły na fantomie, zostały „ubarwione” ranami, uczyły się opatrunku różnych części ciała oraz uczestniczyły w zaimprowizowanym masowym wypadku samochodowym.
Dla wszystkich uczestników był to atrakcyjny wyjazd pełen wspaniałych doświadczeń, który z pewnością na długo zostanie im w pamięci.
Opiekę nad uczniami podczas pobytu w Mszanie Dolnej sprawowały: Pani Anna Gofron, Pani Bożena Jankowska, Pani Małgorzata Książek, Pani Magdalena Pudło.

Nauczyciele i podopieczni ,,Zielonej Szkoły” dziękują kierownikowi Ośrodka PCK w Mszanie Dolnej i wszystkim paniom tam pracującym za bardzo życzliwe przyjęcie.

Skip to content