NIECODZIENNA UROCZYSTOŚĆ W SANKTUARIUM W STRZELCACH WIELKICH

16 maja 2016 r. w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Strzelcach Wielkich odbyła się podniosła uroczystość przygotowana przez nauczycieli i uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Strzelcach Wielkich.

Jej celem było uczczenie 1050 rocznicy chrztu Polski, przypomnienie sylwetki i przesłania św. Jana Pawła II oraz przybliżenie historii i idei Światowych Dni Młodzieży.

W pierwszej części uczniowie odtworzyli scenę zaślubin Mieszka I i Dobrawy, przedstawili przyczyny i skutki przyjęcia chrześcijaństwa przez polskiego księcia i jego naród.
Druga część w całości poświęcona postaci polskiego papieża obfitowała w piękne piosenki, które nie tylko przybliżały życie i nauczanie Jana Pawła II, ale też tworzyły nastrój, jaki towarzyszył spotkaniom z Papieżem w czasie jego pielgrzymek do ojczyzny.
Szczególnie poruszająco i niezwykle aktualnie zabrzmiał jego apel do rodaków „Całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, przyjmijcie z wiarą, nadzieją i miłością – taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus. Pamiętajcie, abyście nigdy w Nią, w tę Polskę nie zwątpili, nie znużyli się, nie zniechęcili, abyście nie podcinali tych korzeni, z których wyrastamy!”
Trzecia część to prezentacja poświęcona idei i historii Światowych Dni Młodzieży, których inicjatorem był Papież Polak. Odtworzono też hymn tegorocznych ŚDM, które odbędą się w dniach od 26 do 31lipca w Krakowie.
Uczniowie z zapałem odśpiewali refren będący równocześnie przesłaniem tegorocznego spotkania młodych z papieżem Franciszkiem- „ Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.
Na koniec uczniowie w imieniu całej społeczności szkolnej oraz zebranych w kościele w symboliczny sposób wyrazili swoją miłość i przywiązanie do ojczyzny – uzupełnili puste miejsca na wykonanej z biało- czerwonych kwiatów mapie Polski.
Ostatnim akcentem było wspólne odśpiewanie hymnu „ Boże, coś Polskę”.
Uroczystość była piękną lekcją historii, patriotyzmu i wspaniałą katechezą, w której uczestniczyli nie tylko uczniowie, ale też zgromadzeni w świątyni rodzice oraz parafianie.
Swoją obecnością uświetnili ją Wójt Gminy Szczurowa – Pan Marian Zalewski oraz Kierownik Referatu Organizacyjno- Prawnego UG – Pani Jolanta Serwa.