OBCHODY DNIA ZIEMI

W tym roku szkolnym, 22 kwietnia uroczyście obchodziliśmy Dzień Ziemi pod hasłem „Ochrona lasu i gleb”. Z tej okazji zaprosiliśmy do naszej szkoły gościa specjalnego, pana Adama Kwaśniaka leśniczego, który zapoznał nas z ciekawymi chronionymi roślinami i zwierzętami strzeleckiego lasu.

Naszą uroczystość rozpoczęliśmy od humorystycznej inscenizacji proekologicznej pod tytułem; „Jaś i Małgosia”. Ta mrożąca krew w żyłach opowieść, w której Jaś z Małgosią zostali pojmani i uwięzieni przez Babę Florę za niewłaściwe zachowanie chłopca w lesie. Jaś głośno słuchał muzyki, płoszył zwierzęta, wyrzucił plastikową butelkę i baterie, łamał gałęzie drzew i chciał rozpalić ognisko w środku lasu. Za karę był tuczony jedzeniem z Mac Donalda i o mały włos nie został zjedzony przez wilki.

W ostatniej chwili Jaś się opamiętał i posłuchał rad Małgosi. Zrozumiał, dlaczego przyrodzie należy się szacunek. Przeprosił Babę Florę i obiecał, że zostanie prawdziwym obrońcą przyrody, będzie się zdrowo odżywiał, nie będzie zakłócał ciszy w lesie, nie urwie gałązki z drzewa i już nigdy nie rozpali ogniska w lesie oraz nigdy nie upuści już żadnych śmieci. Na szczęście jak to w bajkach bywa wszystko się dobrze kończy. Jaś wstąpił do Klubu Miłośników Przyrody i wszyscy żyli dłuuuuugo i szczęśliwie.

Następnie głos zabrał pan Adam Kwaśniak, który wprowadził nas w tematykę lasu i zachęcał wszystkich na spędzanie wolnego czasu wraz z rodziną na spacerach po lesie. Obejrzeliśmy krótki filmik na temat historii lasów państwowych, które obchodzą 90 lat oraz zdjęcia roślin i zwierząt chronionych występujących w naszym lesie.

Mieliśmy także okazję zadać Panu Leśniczemu kilka pytań i zdobyć informacje na temat ważnej i trudnej pracy w lesie, zwyczajów zwierząt, okresu ich rozrodu. Dowiedzieliśmy się także jak się zachowywać w razie nieoczekiwanego z nimi spotkania, jak należy się ubrać na wycieczkę do lasu i jak postępować w razie ukąszenia przez kleszcze. Nauczyliśmy się określać wiek drzewa oraz rozpoznawać okazy roślin chronionych występujących w naszym lesie.

Przekonaliśmy się, że mamy piękny las pełen ciekawych roślin i żyjących tam zwierząt, więc zachęcamy wszystkich do wybrania się na wycieczkę do lasu, oczywiście z zachowaniem właściwych zasad.

Bardzo dziękujemy Panu Leśniczemu za to, że mogliśmy przeżyć ciekawą przygodę z lasem. Cieszymy się, iż Pan Adam Kwaśniak wyraził chęć dalszej współpracy z uczniami naszej szkoły.

Uczniowie i nauczyciele przyrody
Ostatnią częścią naszego spotkania z okazji Dnia Ziemi był konkurs ekologiczny, składający się z trzech konkurencji: zadań testowych z tematyki ochrony lasu, gleby i gospodarki z odpadami, wykreślanki ekologicznej oraz segregowanie na czas różnego rodzaju odpadów do pojemników o odpowiednim kolorze.

PRZYPOMINAMY!!!

Plastik wrzucamy do żółtego kosza,
papier do niebieskiego i szkło do zielonego.

Zapamiętaj !

Gdy segregujesz – odzyskujesz czyli są to proste rady na odpady.

Na końcu ogłoszono wyniki konkursu ekologicznego oraz wręczono dyplomy i nagrody.

I miejsce zajęła klasa V

II miejsce zajęła klasa VI

III miejsce zajęła klasa IV

Wręczono także dyplomy i nagrody dla uczestników konkursu plastycznego pod hasłem: „Ochrona gleb” i fotograficznego pod tytułem „ Dzikie rośliny i zwierzęta naszej miejscowości”.

Nagrody otrzymały Dominika Mundała z kl. V i Agnieszka Solak z kl. III.

Obchody Dnia Ziemi zorganizowała pani Bożena Jankowska

/B.Jankowska/

Skip to content