WAKACJE-NARESZCIE SĄ WAKACJE!
Szczęśliwie dopłynęliśmy do portu “Wakacje 2006”. Wszyscy uczestnicy rejsu po Oceanie Wiedzy otrzymali za swoją mozolną pracę nagrody w postaci świadectw promujących ich do wyższej klasy.
Uczniowie, którzy wykorzystali swoje talenty i sumiennie pracowali cały rok otrzymali świadectwa z wyróżnienieniem oraz nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców.
Jak co roku pożegnaliśmy absolwentów tej szkoły, a są nimi:
- Bartyzel Anna
- Chronówka Olga
- Domagała Kamil
- Frezza Gaetano
- Gawełczyk Adrianna
- Guśtak Justyna
- Hanek Adrian
- Kordecka Agnieszka
- Kosała Alicja
- Krupa Kamil
- Pajor Krzysztof
- Pudełek Dawid
- Rams Małgorzata
- Rydzy Mateusz
- Strózik Mariola
- Świątek Szczepan
- Wieczorek Katarzyna
- Wilk Grzegorz
- Wilk Karolina
- Wilk Małgorzata
- Wróbel Sebastian
- Zając Klaudia
Tytuł Super-Uczeń 2006 i statuetkę otrzymała Agnieszka Kordecka ze średnią ocen 5,33.
Docenione zostały także osiągnięcia sportowe naszych uczniów. Najlepsi sportowcy otrzymali medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe, które ufundowała, jak co roku, Pani Małgosia Książek.
Nagrodzeni sportowcy to:
- Klaudia Zając
- Mateusz Rydzy
- Dawid Pudełek
- Agnieszka Kordecka
- Kamil Domagała
- Małgorzata Rams
- Kamil Krupa
- Alicja Kosała
- Grzegorz Wilk
- Sebastian Wróbel
- Marzena Świątek
Wakacje-aromatów pełen las
Wakacje-cały rok gnębiono nas,
Ale teraz mamy wolne
I nastały dni spokojne,
Więc udawać już nie musisz,
Że się w pocie czoła uczysz,
Wakacje-nareszcie są wakacje!
ŚWIĘTO TEATRU W STRZELCACH WIELKICH
7 Czerwca 2006 r. w sali Domu Ludowego w Strzelcach Wielkich odbył się V Gminny Przegląd Teatrów Szkolnych zorganizowany przez naszą szkołę oraz Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych .
Celem przeglądu była popularyzacja wiedzy o teatrze, rozwijanie zainteresowań dzieci, przyzwyczajanie uczniów do kulturalnego spędzania wolnego czasu, propagowanie postaw wolnych od uzależnień .
Zespoły teatralne ze szkół przygotowywały inscenizacje utworów promujących miłość, przyjaźń, sprawiedliwość, prawdę, dobro, altruizm, życie bez nałogów, przemocy.
W konkursie wzięło udział sześć szkół.
Szkoła Podstawowa w Niedzieliskach zaprezentowała „ Królewnę Śnieżkę”. Uczniowie wystąpili w składzie:
Agnieszka Banaś, Magda Czachor, Mateusz Gibuła, Sylwia Hachaj, Klaudia Kocot, Paweł Lipchardt, Iwona Pudełko, Magda Rams, Ola Sorota, Artur Sowidzki, Kasia Wróbel, Iza Zachara.
Opiekunem grupy była Pani Małgorzata Bączek.
Szkoła Podstawowa w Szczurowej przedstawiła „ Kopciuszka” . W spektaklu zaprezentowali się :
Bernadetta Antos, Krystian Caban, Oliwia Dopnik, Wojciech Garncarz, Dawid Gofron, Klaudia Grzesik, Mateusz Grzesik, Katarzyna Machalska, Klaudia Poznan, Karina Poznan, Elżbieta Rakoczy, Agnieszka Skrzyńska.
Zespół przygotowała Pani Maria Knap.
Grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej w Uściu Solnym przygotowana przez Panią Małgorzatę Kuta pokazała inscenizację legendy „ Piast Kołodziej”.
Wystąpili:
Damian Misirowski, Tomasz Szewczyk, Beata Śliwa, Monika Hełpa, Małgorzata Piekarz, Zuzanna Klasa, Magdalena Półtorak, Klaudia Wójcik, Justyna Kurnik, Maria Kotelon.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strzelcach Wielkich pod kierunkiem Pani Doroty Walas przygotowali „ Księżniczkę na ziarenku grochu”.
Na scenie wystąpili:
Martyna Klich, Klaudia Gałek, Paulina Walas, Sebastian Wąs, Karol Gawełczyk, Justyna Łaptas, Urszula Kuciel, Justyna Gałek, Kinga Daniel, Wioletta Solak, Monika Wilk, Barbara Policht, Weronika Wąs, Patrycja Pasula, Sonia Hanek, Michał Paprota, Marzena Świątek, Tomasz Wilk, Mariusz Struzik, Mariusz Kozak, Mateusz Rachfał.
Mali aktorzy z klas 0 i I Szkoły Filialnej w Wrzępi przygotowani przez Panią Danutę Laskę wcieli się w role bohaterów baśni „ Kot w butach”.
Zagrali:
Daniel Korcyl, Karolina Rzeźnik, Tomasz Rzeźnik, Katarzyna Nowak, Bartosz Jopek, Emanuel Frezza, Albert Ignack, Mateusz Klich, Gabriela Gałek, Wiktoria Laska, Justyna Fiołek.
Szkołę Filialną w Rudach Rysiu reprezentowali:
Katarzyna Gwóźdź, Karolina Kozioł, Paweł Budyn, Łukasz Pajor, Gabriela Rudnik, Aleksandra Plewa, Kinga Tokarz, Marta Drabant, Szymon Wojas, Joanna Łoboda, Adrianna Wojas.
Tematem ich przedstawienia były najpiękniejsze uczucia: miłość i przyjaźń.
Grupę przygotowały Panie: Małgorzata Strag i Maria Bodurka.
Przedstawienia zaprezentowane przez uczniów były gorąco oklaskiwane przez publiczność. Zachwycały piękne kostiumy przygotowane przez uczniów i rodziców, bogate, barwne dekoracje, świetne opracowanie muzyczne i wspaniała gra małych aktorów, pełna radości, zaangażowania i dziecięcego uroku.
Szczególny aplauz widowni zyskała brawurowa gra ucznia z Wrzępi Daniela Korcyla, który popisał się tanecznymi i wręcz akrobatycznymi umiejętnościami.
Komisja złożona z opiekunów poszczególnych grup miała problem z wyłonieniem laureatów. Ostatecznie postanowiła wyłonić trzy pierwsze i trzy drugie miejsca.
Pierwszą lokatę przyznano: Szkole Filialnej w Rudach Rysiu, Szkole Filialnej w Wrzępi i Szkole Podstawowej w Strzelcach Wielkich. Na drugim miejscu znalazły się :Szkoła Podstawowa w Uściu Solnym, Szkoła Podstawowa w Szczurowej i Szkoła Podstawowa w Niedzieliskach.
Wszyscy aktorzy otrzymali taka samą nagrodę. Wezmą udział w wycieczce do kina ufundowanej przez Wójta Gminy Szczurowa i Gminna Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
DZIEŃ MATKI.
Są w kalendarzu wspaniałe daty
Które świętuje ludzkość od lat
Jednak Dzień Matki – to dzień jedyny
To najpiękniejsza ze wszystkich dat
Dzień 26 maja Święto Matki – to najpiękniejsze i najbardziej osobiste święto w roku.
Matka – to synonim miłości i dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia, przywiązania, przyjaźni i wiary w to wszystko, co piękne i szlachetne. Była natchnieniem dla poetów, artystów i kompozytorów. Opiewano ją w pieśniach, wierszach i utrwalano na płótnie. Przedstawiano tę spracowaną, zmęczoną, i tę uśmiechniętą, radosną, dumną ze swojego macierzyństwa, i tę zapracowaną i zagonioną.
W naszej szkole uroczystość z okazji tego święta odbyła się 25 maja.
Mamy obejrzały występy artystyczne, które przygotowali uczniowie pod kierunkiem nauczycieli: E. Piecuch, K. Zydroń,M. Książek, M. Pastucha.
Każda mama otrzymała piękną czerwoną różę wraz z serdecznymi życzeniami od swojej pociechy.
Nie zabrakło także skromnego poczęstunku, a w roli kelnerek, obsługujących jakże ważnych i drogich gości, wystąpiły dziewczynki z klasy VI.
PRZYGODY ORZEŁKA I RESZKI.
Nasza szkoła realizuje cykl zajęć pozalekcyjnych pod hasłem „Przygody Orzełka i Reszki” w ramach Małych Grantów przyznanych dla szkół posiadających CERTYFIKAT „SZKOŁA Z KLASĄ” .
Projekt wprowadza uczniów klas młodszych w świat pieniądza, wydatków i zakupów oraz promuje oszczędzanie i rozsądne gospodarowanie finansami.
Realizacja zaplanowanych zadań podniesie świadomość ekonomiczną i poziom umiejętności matematycznych oraz pozwoli uczniom zrozumieć czym jest reklama i jak mądrze z niej korzystać. Wzbogaci także słownictwo dzieci o wyrazy związane z finansami.
Projekt przygotowały nauczycielki:Barbara Mizińska i Lucyna Łaptas.
Zgodnie z zaplanowanymi działaniami 16 maja uczniowie byli z wizytą w Krakowskim Banku Spółdzielczym w Szczurowej.
Pracownicy banku w ciekawy sposób opowiedzieli o swojej pracy i starali się pokazać dzieciom jak pracuje bank.
W ramach wycieczki uczniowie odwiedzili także sklep Lewiatan. Pracownicy przybliżyli im zasady zachowania się i robienia zakupów w sklepie samoobsługowym.
W sklepie papierniczym uczestnicy wycieczki dokonali zakupu materiałów papierniczych potrzebnych do wykonania gry dydaktycznej „Wielkie zakupy”.
Po wizycie w banku dzieci zdeklarowały się, że będą oszczędzać w SKO oraz postanowiły zachęcić do tego swoich starszych kolegów przygotowując na ten temat inscenizację.
UROCZYSTE PRZYJĘCIE DO GRONA CZYTELNIKÓW.
“Książka – to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi – doradcę ma i przyjaciela,
który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości.”
7 kwietnia w Szkole Podstawowej w Strzelcach Wielkich uczniowie klasy pierwszej zostali uroczyście przyjęci do grona czytelników szkolnej biblioteki.
Dzieci pod kierunkiem wychowawczyni Barbary Mizińskiej przygotowały część artystyczną, w której zapewniły o swojej gotowości do bycia prawdziwymi czytelnikami.
Przyszli czytelnicy musieli wykazać się ogromną wiedzą i poradzić sobie z wieloma zadaniami:
- rozwiązać krzyżówkę
- odgadnąć zagadki
- wykazać się znajomością lektury “Czarna owieczka”
Poprawność wykonania zadań sprawdzały bajkowe postacie: Czerwony Kapturek, Kot w butach i Krasnale.
Pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie na Starą Księgę i zostali pasowani na czytelnika przez bibliotekarkę Panią Krystynę Zydroń.
Tekst ślubowania przypieczętowali własną krwią.
Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy zakładki.
Dzięki tej imprezie dzieci zostały zachęcone do czytania i częstego wypożyczania książek. Zapewne biblioteka będzie im się kojarzyła z miejscem ciekawym i radosnym, z miejscem gdzie czeka na nich wiele wspaniałych przygód, które przeżyją wspólnie z bohaterami książek i gdzie zawsze będą mile widziani.
Życzymy młodym adeptom satysfakcji w odkrywaniu fascynującego świata książek, bo jak powiedział starożytny filozof rzymski Marcus Tullius Cicero
“Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.”VII GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY.
Już po raz siódmy w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Strzelcach Wielkich został zorganizowany Gminny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas trzecich.
Konkurs przygotowały i przeprowadziły mgr L. Łaptas oraz mgr B. Mizińska.Cieszy się on niesłabnącym powodzeniem i tak jak co roku w zmaganiach konkursowych wzięli udział przedstawiciele wszystkich szkół z trenu gminy Szczurowa.
O zwycięstwie zadecydowała łączna suma punktów z dyktanda i testu.
W zmaganiach konkursowych zwyciężyła Paulina Walas ze Szkoły Podstawowej w Strzelcach Wielkich, drugie miejsce przypadło Magdalenie Mądrzyk ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie, trzecie miejsce zdobył Michał Wilk ze Szkoły Podstawowej w Uściu Solnym.
W konkursie wzięli również udział: Policht Barbara, Plechowicz Justyna, Maciaszek Ewelina, Golonka Monika, Grzesik Klaudia, Tokarz Kinga, Plewa Aleksandra, Pawełek Klaudia, Oleksy Elżbieta, Pięta Agnieszka, Mączka Karolina, Policht Gabriela, Gwóźdź Anna, Urban Marcelina, Oleksy Gabriela. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy.
DZIEŃ PATRONA.
24 marca, w 212 rocznicę insurekcji kościuszkowskiej, w naszej szkole obchodziliśmy “Dzień patrona”.
Uczniowie z klasy V przypomnieli najważniejsze fakty z życia i działalności Tadeusza Kościuszki.
„ Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję…”
Pani od historii udało się przywołać ducha pana Naczelnika, z którym uczniowie przeprowadzili konferencje prasową. Wódz Insurekcji Kościuszkowskiej udzielał wyczerpujących odpowiedzi na zadawane pytania dotyczące spraw zawodowych, działalności politycznej jak i spraw osobistych.
W celu lepszego utrwalenia wszystkich faktów z życia patrona T-RAPERZY ZNAD WISŁY wykonali
“O życiu Tadeusza Kościuszką zwanego, bardzo poważny rap.“
Mamy nadzieję, że postać wielkiego Polaka, Tadeusza Kościuszki będzie dla nas zawsze godnym wzorem do naśladowania, bo przecież…
Patron – to nie jest wcale
Postać z lamusa wyjęta.
To jest twój honor, twe godło,
I jak Ojczyzna – rzecz święta.POWITANIE WIOSNY.
Chociaż za oknami wciąż jeszcze panoszy się zima, to przecież jak wierzyć kalendarzowi, rozpoczęła się już wiosna. Zwiastunem wiosny są bociany, które do naszej szkoły już przyleciały z ciepłych krajów. Kto nie wierzy niech popatrzy na zdjęcia poniżej…
BAL PRZEBIERAŃCÓW.
Karnawałowy zawrót głowy
„Z Nowym Rokiem szedł karnawał,
przebieraniem się zabawiał.
Przebrał dzieci spójrzcie sami,
są Indianie z piratami,
są krasnale, są kowboje.
Jest biedronka z muchomorkiem,
przyszli także Bolek z Lolkiem,
sznur korali ma Cyganka,
w stroju z frędzli jest Indianka.”Jak co roku w karnawale został zorganizowany dla uczniów klas młodszych bal przebierańców.
Stroje, w które przebrały się dzieci były bardzo ciekawe i uczniowie prezentowali się w nich wspaniale.
Zacny tytuł królowej balu zdobyła Królowa Śniegu (Weronika Solak z klasy I ), zaś królem balu został Robin Hood (Mariusz Struzik z klasy III).
Zabawę zorganizowały Barbara Mizińska i Lucyna Łaptas.
ZABAWA CHOINKOWA W SZKOLE.
Tradycyjnie, jak każdego roku w okresie karnawału, Rada Rodziców zorganizowała zabawę. Mogli w niej uczestniczyć nie tylko uczniowie naszej szkoły, ale także przedszkolaki i uczniowie gimnazjum.
Impreza rozpoczęła się występami Kółka Teatralnego działającego w szkole pod kierunkiem pani D. Walas.
Licznie zgromadzeni widzowie obejrzeli wspaniałą inscenizację baśni “Księżniczka na ziarnku grochu”.
Ciekawa choreografia oraz pomysłowa dekoracja wprowadzająca w baśniowy nastrój spowodawały, że widzowie poczuli się jak gdyby byli w prawdziwym teatrze. Również gra małych aktorów zachwyciła publiczność i została nagrodzona gromkimi brawami.
Dalszy ciąg imprezy upłynął na wesołej zabawie przy dźwiękach orkiestry. Można było także uzupełnić kalorie spalone w czasie tańca i ukoić pragnienie przy suto zastawionych stołach.
Organizatorzy imprezy-rodzice nie szczędzili wysiłku, aby każdy uczestnik czuł się wspaniale i dobrze się bawił.
DZIĘKUJEMY!
DZIEŃ BABCI I DZIADKA.
Kocham moją babcię, bo na całym świecie
drugiej takiej babci, nigdzie nie znajdziecie.
Dzisiaj drogi dziadku masz twarz uśmiechniętą,
bo tu obchodzimy także Twoje święto.26 stycznia nasza szkoła wypełniła się Babciami I Dziadkami, którzy przybyli tutaj na zaproszenie uczniów klas młodszych. Pełni wzruszenia i dumy oglądali występy swoich wnuków.Na uroczystość przybyli również zaproszeni honorowi goście: wójt Gminy Szczurowa Pan Marian Zalewski, przewodnicząy Rady gminy Pan Andrzej Fiołek oraz radny Strzelec Wielkich Pan Jan Złocki.
Na początek uczniowie klasy trzeciej przedstawili staropolskie Jasełka.
Potem przyszedł czas na wiersze recytowane przez pierwszaków i piosenki śpiewane przez wszystkie dzieci oraz życzenia płynące prosto z serc małych artystów:
”W dniu tak uroczystym, życzymy naszym kochanym babciom i dziadkom samych radosnych dni i spokojnych nocy,
zdrowia, pogody ducha, szczęścia i wszelkiej pomyślności.
Za to wszystko co dla nas robicie, za opiekę, gdy rodzice nie mają czasu,
za pyszne smakołyki, za uśmiech, którym witacie każdy nasz sukces
bardzo gorąco dziękujemy.”Po części artystycznej Babcie i Dziadkowie otrzymali gorące buziaki od swoich wnucząt oraz piękne serduszka.
Dzieci przygotowały jeszcze jedną niespodziankę dla zaproszonych gości. Z wielkim zaangażowaniem wykonały portrety swoich Babć i Dziadków i poprosiły ich o odszukanie wśród prac plastycznych swojej podobizny.
Uroczystość zorganizowały panie Barbara Mizińska i Lucyna Łaptas, a o oprawę muzyczną zadbał pan Michał Pastuch.
Po części oficjalnej Rada Rodziców zaprosiła gości na poczęstunek.NOWA PRACOWNIA KOMPUTEROWA.
Coś ty ze światem zrobił, Komputerze,
Że się bez ciebie obejść nic nie może
I w ciebie ludzkość patrzy, miast do-Boże
Mówić pacierze?…
Coś dał młodzieży, że miast czytać księgi,
Co od praojców, pradziadów im dane —
W grach twych znajduje skarby nieprzebrane
— miraż potęgi?…W tym samym dniu odbyła się jeszcze jedna uroczystość-otwarcie nowej pracowni komputerowej, którą nasza szkoła otrzymała w ramach projektu „Pracownie komputerowe dla szkół” realizowanego przez Europejski Fundusz Społeczny.
Uczestnicy uroczystości obejrzeli krótki program słowno-muzyczny poświęcony wszechobecnym już dziś komputerom oraz prezentację multimedialną przedstawiającą historię i dzień dzisiejszy naszej szkoły.