Wigilia w szkole.
„Świat potrzebuje więcej serca-Twojego i mojego serca”. Pod takim hasłem odbyła się w naszej szkole uroczystość wigilijna.
Zaproszeni goście: wójt Gminy Szczurowa, Pan M. Zalewski, rodzice, emerytowani nauczyciele oraz uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły obejrzeli część artystyczną „Jak to dawniej na wsi bywało”, która przypomniała bogate zwyczaje związane z Adwentem i Bożym Narodzeniem.
Nie zabrakło oczywiście pięknych polskich kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu uczniowskiego prowadzonego przez Pana M. Pastucha.
Później zobaczyliśmy scenki, które nierzadko towarzyszą nam współcześnie w ten „jedyny dzień w roku”- zabieganie, samotność, brak miłości, celu i prawdy w życiu.
Po występach artystycznych uczestnicy uroczystości, zgodnie z polską tradycją, złożyli sobie świąteczne życzenia, łamiąc się opłatkiem.
Mikołajki.
6 grudnia naszą szkołę odwiedził św. Mikołaj w towarzystwie Aniołka i Diabełka.
Zacny gość z uwagą wysłuchał wierszy i piosenek przygotowanych przez najmłodsze dzieci, nie zapomniał także o sprawdzeniu znajomości pacierza zwłaszcza u starszych uczniów. Potem przyszedł czas na wręczanie wszystkim uczniom naszej szkoły słodkich upominków. W swoim worku św. Mikołaj znalazł także coś słodkiego dla nauczycieli.
Zabawa andrzejkowa.
Dawno, dawno temu w przedostatni dzień listopada, w przeddzień imienin Andrzeja wszystkie panny chciały się dowiedzieć o przyszłym losie. „Andrzejki” to tradycja ludowa wieczoru wróżb pielęgnowana od dawnych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Z tym dniem związane są również przysłowia ludowe dotyczące pogody, np. „Gdy Św. Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży” oraz wieczoru andrzejkowego „Na Św. Andrzeja błyska pannom nadzieja”.
Zgodnie z tą tradycją i w naszej szkole odbywały się klasowe zabawy andrzejkowe, na których nie tylko panny, ale i kawalerowie poznawali swoją przyszłość z rozmaitych wróżb.
Najbardziej szaloną zabawę andrzejkową mieli uczniowie z klas I-III, gdyż o wspaniały nastrój i niezapomniane wrażenia dla jej uczestników, zadbała Pani Wodzirej.
Na ratunek lasom.
16 listopada w szkole filialnej we Wrzępi, odbył się Gminny Konkurs Ekologiczny.
Organizatorkami konkursu były pani D. Laska oraz pani M. Klich.
Uczniowie z klasy III naszej szkoły zaprezentowali teatrzyk kukiełkowy “Na ratunek lasom”, który przygotowali pod kierunkiem pani B. Mizińskiej.
Zwierzęta, przerażone dewastacją lasu przez ludzi,na liściu klonu napisały apel w ochronie przyrody, z którym doktor Dolitte jeździ do szkół, przedstawiając go dzieciom.
Konkurs recytatorski
15 listopada odbył się etap szkolny konkursu recytatorskiego “Ojczyzna i Europa w poezji.” Laureatkami konkursu zostały: Monika Wilk z klasy I oraz Anna Krzysztofek z klasy VI. Obie uczennice zakwalifikowały się do etapu gminnego tego konkursu, który odbył się w Zaborowiu. Monika Wilk zdobyła tam wyróznienie.
Święto Niepodległości
“Droga do wolności” to tytuł akademii przygotowanej z okazji Święta Niepodległości przez uczniów klasy VI pod kierunkiem pani K. Zydroń.
II Gminny Konkurs Piosenki Turystycznej WATRA Szczurowa 2004
Nasze utalentowne uczennice:Justyna Samolej, Klaudia Gałek, Jadzia Młynarczyk, Asia Pasula, Ada Gawełczyk, Agnieszka Wilk i Karolina Klich zajęły I miejsce w Konkursie Piosenki Turystycznej. Do udziału w konkursie uczennice przygotował pan Michał Pastuch.
Spotkanie z policjantem.
27 pażdziernika odbyło się w naszej szkole spotkanie z policjantem poświęcone zasadom bezpiecznego zachowywania się uczniów w swoim środowisku-w domu, w szkole, na drodze. Pan policjant zwrócił szczególną uwagę na konieczność noszenia elementów odblaskowych przez uczniów. Zaprezentował jak należy zachować się gdy spotkają dużego psa.
Po uważnym wysłuchaniu prelekcji na temat bezpieczeństwa uczniowie mieli możliwość obejrzenia z bliska kajdanek oraz kamizelki kuloodpornej, a także już z bezpiecznej odległości, prawdziwego pistoletu.
Wycieczka do Wieliczki i Krakowa
25 października odbyła się wycieczka do nastarszej na świecie kopalni soli w Wieliczce oraz do Krakowa. W Krakowie uczniowie obejrzeli film przyrodniczy “Świat owadów”.
Uczestnicy wycieczki powrócili pełni ciekawych wrażeń, a także wzbogacili swoją wiedzę; poznali dzieje przemysłu solnego, rozwój techniki kopalnianej i historię kopalni. Film przyrodniczy odkrył przed nimi tajemnice kolorowego świata owadów.
Uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej
Wreszcie nadszedł dzień, w którym uczniowie klasy pierwszej stali się „pełnoprawnymi uczniami” Szkoły Podstawowej w Strzelcach Wielkich. W klasie zebrali się wszyscy uczniowie, nauczyciele, a także rodzice bohaterów tego dnia-pierwszaków. Na tę uroczystość przybył Wójt Gminy Szczurowa-pan Marian Zalewski.
Oni sami, pięknie wystrojeni, pod kierunkiem swojej wychowawczyni pani Doroty Walas przedstawili program artystyczny jak na prawdziwych uczniów przystało. Było dużo wierszy i piosenek. Każdy miał coś do powiedzenia. Wszyscy wykazali się talentem artystycznym i dużą wiedzą, zwłaszcza na temat kraju w którym żyją-Polski.
Po programie artystycznym pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, a następnie odbyło się pasowanie na ucznia. Pani Dyrektor przygotowała ogromny ołówek, którym dokonała ceremonii.
Po tych wielce emocjonujących przeżyciach zarówno świeżo upieczeni uczniowie jak i wszyscy uczestnicy uroczystości udali się na słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców.
Dzień Edukacji Narodowej
„Życzymy, by ziarno rzucone do naszej duszy nie szło na marne. By słońce ozłacało Waszą prac, trud i wysiłek.” – takie życzenia złożyli swoim Nauczycielom przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego na uroczystym apelu, który odbył się 12 października okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Wycieczka do lasu.
28 września klasa III zaopatrzona w lupy, lornetki i karty obserwacji wybrała się do lasu. Swoją wyprawę rozpoczęła od spotkania z Panem leśniczym Adamem Kwaśniakiem.
Pan leśniczy bardzo interesująco opowiadał dzieciom o swojej pracy, przekazał wiele ciekawostek z życia zwierząt, odpowiadał na pytania dzieci.
Następnie uczniowie obserwowali wybrane drzewa, zapisywali ich nazwę, kalkowali korę, mierzyli obwody drzew, obliczali ich różnicę. Rozpoznawali rośliny w poszczególnych warstwach.
Metodą ,,Wycięta stopa” wykorzystując lupy obserwowali co kryje się w ściółce leśnej. Dzięki lornetkom podpatrywali życie mieszkańców lasu. Z zachwytem słuchali dźwięków lasu, byli oczarowani jego barwną szatą. Pełni wrażeń i przekonani, że las trzeba chronić, wrócili do szkoły.
Sprzątanie Świata
W tym roku już po raz 11 braliśmy udział w akcji Sprzątanie Świata. Koordynatorem akcji był Pan mgr Marian Miziński. Uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami zbierali śmieci na poboczach dróg, przystankach, wokół kościoła i sklepów oraz w parku. Oj, było co zbierać!Szkalne i plastikowe butelki, opakowania po sokach, cukierkach, niedopalone papierosy, szmaty, metal… Pamiętajmy jednak o tym, co mówi znane powiedzenie, że “ nie tam jest czysto gdzie wszyscy sprzątają, ale tam gdzie nikt nie śmieci.” Apelujemy więc do wszystkich: wyrzucajcie śmieci do koszy lub specjalnych pojemników!.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2004/2005
Msza Święta w kościele parafialnym, w której uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i rodzice, rozpoczęła nowy rok szkolny 2004/2005.
Pani Dyrektor mgr Dorota Jaszczowska powitała zebranych po wakacyjnej przerwie, życząc wytrwałości i sukcesów w nauce.
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego uświetniły występy uczniów, którzy przedstawili część artystyczną przygotowaną pod kierunkiem Pani mgr Barbary Mizińskiej. Zakończyła się optymistycznym akcentem, że wakacje będą znów…za 10 miesięcy.