WIELKANOC W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

Projekt edukacyjny „Poznajemy zwyczaje i tradycje wielkanocne”

Święta Wielkanocne są dla nas szczególnym przeżyciem. Najwięcej emocji budzi sam okres przygotowań i oczekiwania, który rozpoczyna się od Środy Popielcowej i trwa do pierwszego dnia Świąt Wielkiej Nocy. Najbardziej ze Świąt Wielkanocnych cieszą się dzieci.

Dlatego też postanowiliśmy ten czas przygotowań rozpocząć półtora miesiąca wcześniej opracowując projekt edukacyjny. W ramach projektu przedszkolaki poznały tradycje i zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Z ogromnym zapałem i zaangażowaniem włączyli się w szereg działań.

Na zajęciach warsztatowych wykonywali z papieru zajączki, kurki i przepiękne palmy wielkanocne.

Ozdabiali jajka i projektowali kartki świąteczne. Słuchali opowiadań, oglądali filmy, zdjęcia i prezentacje multimedialne o zwyczajach i obrzędach.

Najwięcej emocji wzbudziły zajęcia kulinarne, na których wspólnie z panią M. Klich przygotowywali i piekli babki wielkanocne. Wśród nich były i te duże i małe, które przedszkolaki włożą w Wielką Sobotę do świątecznych koszyczków.

Uwieńczeniem projektu była wystawa oraz poranek wielkanocny, na którym dzieciaki prezentowały swoje prace i składali sobie świąteczne życzenia. Nie zabrakło też wielkanocnych potraw, które bardzo im smakowały. Cele projektu zostały w pełni zrealizowane.