MIKOŁAJKI

Dawno temu, w odległym kraju w Azji Mniejszej żył pobożny i dobry człowiek, który był biskupem i zwał się Mikołaj.

Istnieje wiele legend o życiu i działalności św. Mikołaja. Któregoś dnia usłyszał, że daleko, w jednym z miast Zachodu panuje klęska głodu. Nie wystarcza pożywienia dla dorosłych, cierpią głód także małe dzieci. Zmartwił się wtedy Mikołaj i wezwał swoje straże. Kazał im zebrać owoce ze swoich ogrodów oraz płody rolne z pól. Słudzy przynieśli olbrzymie kosze pełne dojrzałych owoców oraz worki ze zbożem. Kobiety przyniosły pyszne miodowe ciasta. Szczęśliwy biskup załadował te wszystkie dary na statek i odpłynęli. Gdy przybyli na miejsce , pod mury wielkiego miasta zapadał już zmierzch. Miasto spało. W niektórych domach ujrzeli nikłe promienie światła. Mikołaj zapukał do jednych drzwi. Po chwili otworzyło im dziecko. Dziecko jednak nikogo za nim nie widziało. W oczy jednak rzucił się wielki wór zboża oraz miodowe ciasta. Gdy wszystko wniesiono do pokoju rozpoczęła się prawdziwa uczta. Od tej pory głód przeminął, dzieci i dorośli byli zdrowi i wypoczęci.
Mikołaj zasłynął jako opiekun ubogich i biednych dzieci. Został świętym. Jego relikwie spoczywają od ponad tysiąca lat w BARII, na południu Włoch.
Na pamiątkę tego wydarzenia istnieje zwyczaj obdarowywania innych w dniu 6 grudnia. My również każdego roku oczekujemy na przybycie świętego Mikołaja. Czekamy na niego wszyscy: mali, więksi i najwięksi z nadzieją, ze spełni nasze marzenia.
Do naszej szkoły także zawitał Mikołaj. Przybył z Aniołkami oraz Diabełkami. Obdarował nas słodkimi upominkami.
Dziękujemy Ci Mikołaju i już z niecierpliwością czekamy na kolejną wizytę za rok.
Skip to content