NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada obchodziliśmy 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku.
Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. Dlaczego Święto Niepodległości obchodzimy właśnie 11 listopada? Co się wydarzyło 11 listopada 1918 roku?
Polska zniknęła z mapy Europy i świata w 1795 roku, gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru Polski. Dopiero I wojna światowa dała Ojczyźnie szansę na walkę o niepodległość. 11 listopada 1918 r., po 123 latach od rozbiorów Polska odzyskała wolność. Właśnie dlatego obchodzimy Dzień Niepodległości.
Mottem tegorocznej uroczystości były słowa: ”Jedną drogą dziś wszyscy idziemy”. Aby droga naszego życia była kontynuacją historycznych dróg i niech zawsze wiedzie ku doskonalszej wolności.
Kultywując tradycje niepodległościowe w naszej szkole, uczniowie wzięli udział w uroczystej Mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym przez księdza Stanisława Tabisia. We Mszy św. uczestniczyli także rodzice uczniów i parafianie.
Uczniowie klas starszych pod opieką Pani Krystyny Zydroń i Pana Michała Pastucha przygotowali montaż poetycko-muzyczny. Dzieci poprzez wiersze i pieśni, przedstawiły tragiczny los naszej Ojczyzny i trudną drogę do wolności, a także oddali hołd tym, którzy poświęcili dla Niej najcenniejsze co mieli – życie.
/K. Zydroń/
Skip to content